Kendisi, Eşi, Anne, Babası Ev Alanlar! Binlerce Liralık Harç Paraları İade Edilebilir Başvuru Yapmayı Unutmayın

2016 yılından sonra kendi evini almış olan vatandaşlar, satış bedeli üzerinden tapu harcı ödediler. Ancak tapu harçları bazı durumlarda geri iade ediliyor. İşte o parayı almak için detaylar.

Emlak Haberleri 02.10.2021 - 11:00 02.10.2021 - 11:00 Mustafa KARAGÖZ

Kendi evini alan vatandaşların ödemiş oldukları en önemli masrafların başında tapu harcı ödemesi geliyor. Tapu harcı ödemeleri alınan evin değeri üzerinden ödeniyor. Ödemeler ise sözleşme gereği ya alıcı ya satıcı yada ortak yapılıyor. 

BİNLERCE TL TAPU HARCI ÖDEDİNİZ GERİ ALABİLİRSİNİZ

Tapu harcı ödemeleri alınan evin değerinin yüzde 4'ü kadar ödenir. Ödemenin kim tarafından yapılacağı ise alıcı ile satıcı arasında yapılan anlaşma kapsamında belirlenir. Genel olarak tapu harcı ödemeleri için yüzde 2 alıcı yüzde 2 satıcı formülü uygulanır. Ancak sözleşme kapsamında bu masrafı sadece alıcı da ödeyebiliyor. 

Tapu harcı masrafı yüzde 4 olurken 300.000 TL'lik bir ev için bu rakam 12.000 TL seviyesinde olur. Evin değeri arttıkça bu rakam da artar. Peşin olarak ödenen tapu harcı ödemelerinde ise devletin sağladığı bazı haklar var. İlgili yönetmeliklerle yasal koruma altında olan bu haklar ile tapu harcı ödenmez. Ödenmişse bile geri alabilirsiniz. 

TAPU HARCI ÖDENMEZ

Resmi Gazete'de yayımlanan ve uygulamada olan 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkındaki Kanun ile vatandaşların alacakları evlerin durumuna göre özel hakları bulunuyor. İlgili yönetmeliğin 7. maddesinde yer alan hükme göre kentsel dönüşüm projesi kapsamında inşa edilen binalardan konut, daire alan vatandaşlar tapu harcı ödemezler. 

Sağlanan Muafiyetler Ödenmeyecek Ücretler

Bu düzenleme ile ev alırken; belediyelerce alınan ücret ve harçlar, , veraset ve intikal vergisi, kullanılacak kredilerden alınan banka ve sigorta muameleleri vergisi için muafiyet hakkı ve noter harcı damga vergisi ödeyen vatandaşlara tapu harcı muhafiyeti veriliyor.

ÖDEMEYİ YAPMIŞSANIZ BİLE ÜZÜLMEYİN GERİ ALABİLİRSİNİZ

Yine ilgili düzenleme uyarınca riskli yapı şerhi konulduktan sonra yıkılıp yerine yeni taşınmaz alan hak sahipleri ilan edilen masrafları ödemiş olsalar bile ödemiş oldukları ücretleri geri alabilirler. 2016 yılı ve sonrasında bu kapsamda ödemiş oldukları tapu harçlarının iadesi için vergi dairelerine başvuru yaparak ödemeleri alabilirler. 

Evin Kentsel Dönüşüm Projesi Kapsamında Olduğu İlan Edilmeli

Ev alımı sırasında masrafları ödememek için evin kentsel dönüşüm projesi kapsamında olduğunu gösterir belge kuruma sunulmalı. Bu sayede ilan edilen masraflar ödenmez. Ayrıca ödeme yapılmışsa bile kuruma yeniden başvuru yaparak ilgili belgenin teslim edilmesi ile ödenen ücret geri talep edilir. Kurumlar ise ödenen rakamları geri iade ederler. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@