Kentsel Dönüşüm İçin Sahte Riskli Yapı Raporu Mu Veriliyor?

İstanbul yaklaşan depreme hazırlanmak için kentsel dönüşüm ile yenilenirken ne yazık ki bu süreçte pek çok sorunda yaşanıyor. Çok katlı apartmanlarda yıkım süreci son derece tartışmalı geçiyor.

Kentsel Dönüşüm 24.08.2018 - 19:29 15.07.2021 - 00:20 Emlak 365

İstanbul yaklaşan depreme hazırlanmak için kentsel dönüşüm ile yenilenirken ne yazık ki bu süreçte pek çok sorunda yaşanıyor. Çok katlı apartmanlarda yıkım süreci son derece tartışmalı geçiyor.

Kadıköy'ün Göztepe Mahallesi'18 Mart Sokağı’nda yer alan 27 daireden oluşan Yapı Kredi İkramiye Evleri de bu sorunlu yapılar arasında yer alıyor. Riskli yapı raporu verilen bina yıkım sürecine alınırken verilen raporun sahte olduğu iddiaları ortalığı karıştırdı. Sahte Riskli Yapı Raporu Verildi! Bina sakinleri 1968 yılında yapılan 27 dairelik binanın sağlam olduğunu savunurken İTÜ tarafından yapılan son incelemede bunu destekledi. Ancak bina için yapılan önceki değerlendirmede verilen riskli yapı raporu nedeni ile yıkım kararı verildi. Bina sakinleri kentsel dönüşüm yıkım kararına itiraz sürecini başlatırken ne yazık ki bu süreçte binanın elektrik, su ve doğalgaz abonelikleri Kadıköy Belediyesi tarafından iptal edildi. Bina sakinleri bayram üzeri büyük mağduriyet yaşayınca belediye sadece bayrama özel binaya yeniden elektrik ve su verdi ancak bayram sonrası ilk iş bu aboneliklerin yeniden iptal edileceğini açıkladı. Binanın Etrafında Bulunan Ağaçlar Korunmalı! Bina sakinleri binanın etrafını saran tarihi ağaçların kesilmeden burada bir kentsel dönüşüm projesi yapılmasının mümkün olmadığını söyleyerek “Burada bulunan ağaçlar kesilmeden herhangi bir yapı yapılması mümkün değil.Bina cumhuriyet dönemi sivil mimari örneği niteliği taşıyan özgün bir yapı. Yaklaşık 5 yıldır mülk sahipleri arasında yıkım konusunda halen devam etmekte olan çok sayıda dava var. Daha önce talip olan bir müteahhit ağaçlar kesilmeden bina yapılamadığı için geri çekilmiş durumda” sözleri ile yaşanan durumu özetledi. Emlak365.com
Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@