Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı 2021 Nasıl Alınır, Kimler Alabilir?

Kentsel dönüşüm kira yardımı zammı 2021 rakamı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından ilan edilirken kira yardımı başvuru şartları ve süreci de tekrar gündeme geldi. Peki, kimler kentsel dönüşüm kira yardımı alabilir, kira yardımı başvurusu nereden, nasıl yapılır?

Kentsel Dönüşüm 03.07.2021 - 13:19 03.07.2021 - 13:19 Emlak 365

Türkiye'de deprem riski geçen her gün ile beraber daha da artarken devlette tüm gücü ile kentsel dönüşüm çalışmalarını teşvik etmeye ve desteklemeye devam ediyor. Süreçte evini kentsel dönüşüme verenlere kira desteği parası yardımı en çok araştırılan konuların başında yer alırken 2021 yılı kentsel dönüşüm kira yardımı rakamları da ilan edilmişti. 

KENTSEL DÖNÜŞÜM KİRA YARDIMI ZAMMI 2021 KAÇ TL, NE KADAR, KENTSEL DÖNÜŞÜM KİRA YARDIMINA ZAM GELDİ Mİ?

En son 2019 senesinde açıklanan yeniden değerleme oranı üzerinden kentsel dönüşüm kira yardımı tutarına zam yapılmıştı. 2020 senesinde pandemi döneminde beklenen zam oranı açıklanmazken gözler 2021 zam açıklamasına çevrilmişti. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından yayımlanan yeni listede ne yazık ki zam yapılmadı ve aynı tutarlar 2021 Yılı İl Bazlı Kira Yardım Tutarları olarak ilan edildi. 

2021 senesinde de en düşük kentsel dönüşüm kira yardımı ödemeleri aylık 715 lira olarak Artvin, Bilecik, Bingöl, Bolu, Burdur, Çankırı, Erzincan, Güm üşhane, Hakkari, Kırşehir,  Nevşehir, Sinop, Tunceli, Bayburt, Karaman, Kırıkkale, Bartın, Ardahan, Iğdır, Yalova, Karabük ve Kilis illerinde evlerini kentsel dönüşüme veren kişilere ödenecek. 

En yüksek kentsel dönüşüm kira yardımı tutarı ise aylık bin 150 TL ödeme yapılacağı ilan edilen Ankara, İstanbul ve İzmir için ödenecek. 

KENTSEL DÖNÜŞÜM KİRA YARDIMI NASIL ALINIR?

Riskli yapı raporu alınarak yıkım kararı verilen taşınmazlarda oturan hak sahiplerinin, tahliye tarihinden itibaren bir yıl içinde veya riskli yapının yıktırıldığı tarihten itibaren üç ay içinde, riskli yapının bulunduğu ildeki Müdürlüğe/Belediyeye başvuruda bulunmaları yeterlidir. Başvuru için konutun kişinin kendi isteği ile boşaltılması ve kişinin aynı anda kentsel dönüşüm konut kredisi başvurusu yapmamış olması şartları aranır. Bu şartları taşıyan ev sahipleri, kiracılar ve sınırlı ayni hak sahibi kişiler kentsel dönüşüm kira yardımı başvurusu yapma hakkına sahiptir. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@