Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Rakamları Halen 2019 Listesinden Ödenmeye Devam Ediyor!

Evini kentsel dönüşüme veren kişilerin mağdur olmamaları adına Çevre ve Şehircilik Bakanlığı düzenli olarak kentsel dönüşüm kira yardımı ödemesi yapmaya devam ediyor.

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Rakamları Halen 2019 Listesinden Ödenmeye Devam Ediyor!

Evini kentsel dönüşüme veren kişilerin mağdur olmamaları adına Çevre ve Şehircilik Bakanlığı düzenli olarak kentsel dönüşüm kira yardımı ödemesi yapmaya devam ediyor. 18 ay boyunca düzenli olarak ödenen rakamlarda bakanlığın belirlemiş olduğu illere göre kentsel dönüşüm kira yardımı listesinden yararlanılıyor. Bu rakam her sene yeniden değerleme oranı üzerinden arttırılıyor.

KENTSEL DÖNÜŞÜM KİRA YARDIMI 2021 NE KADAR OLDU?

Ne yazık ki Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından ödemeler halen 2019 listesi üzerinden yapılıyor. 2020 yılında Bakanlık kira yardımı rakamları için beklenen kentsel dönüşüm kira yardımı zammı için güncellemeye gitmemişti.

Bu nedenle Artvin, Bilecik, Bingöl, Bolu, Burdur, Çankırı, Erzincan, Gümüşhane, Hakkari, Kırşehir, Nevşehir, Sinop, Tunceli, Bayburt, Karaman, Kırıkkale, Bartın, Ardahan, Iğdır, Yalova, Karabük ve Kilis için 2021 yılı kentsel dönüşüm kira yardımı 715 TL olarak ödenecek.

Amasya, Bitlis, Edirne, Giresun, Isparta, Kars, Kastamonu, Kırklareli, Muş, Niğde, Rize, Siirt,Uşak, Yozgat, Aksaray, Şırnak, Osmaniye ve Düzce illeri için ise aylık kira yardımı rakamı 810 lira olarak ödenmeye devam edecek.

Adıyaman, Afyonkarahisar, Ağrı, Çorum, Elazığ, Kütahya, Ordu, Sivas, Tokat, Zonguldak, Batman ve Çanakkale için aylık kira ödemesi 905 TL olarak yapılırken Adana, Antalya, Konya ve Bursa illerinde evini kentsel dönüşüme verenlere devlet aylık 1.085 TL ödeme yapacak. Ankara, İzmir ve İstanbul için ise aylık 1.150 liralık kira yardımı yapılacak.

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Rakamları Halen 2019 Listesinden Ödenmeye Devam Ediyor! - Resim 1

2021 YILINDA KENTSEL DÖNÜŞÜME KİRA YARDIMI ZAMMI GELECEK Mİ?

Bakanlık tarafından ödemeler halen 2019 yılı listesi üzerinden yapılırken normal koşullar altında bakanlık tarafından listenin 2020 yılının Haziran ayında güncellenmesi gerekiyordu. 2020 yılı pas geçilirken 2021 yılı için bakanlığın Haziran ayına kadar bekleyip beklemeyeceği, ara zam yapıp yapmayacağı ya da 2021 yılında da düzenleme yapılmadan aynı rakamlar üzerinden mi ödeme yapacağı gibi pek çok soru yanıt arıyor. Normal koşullar altından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Haziran ayına kadar kira yardımı güncellemesi yapılması gerekiyor.