Kentsel Dönüşüm Sözleşmesinin Feshi İçin Yetki Belediyelere Geçti!

Yarım kalan kentsel dönüşüm projeleri vatandaşların mağdur olmasına neden olurken Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bu mağduriyeti ortadan kaldırmak adına önemli bir düzenlemeye gitti. Yapılan yasal düzenleme ile kentsel dönüşüm sözleşmesinin feshi için yetki İstanbul'da ilçe belediyelere verildi.

Kentsel Dönüşüm Sözleşmesinin Feshi İçin Yetki Belediyelere Geçti!

Türkiye'nin kalbi olarak kabul edilen İstanbul'da yüksek deprem riski nedeni ile kentsel dönüşüm projeleri hayati bir önem taşırken süreci hızlandırmak için gerekli adımlar atılmaya devam ediliyor.

Bu kapsamda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı son derece önemli bir karara imza attı ve özellikle de İstanbul'da pek çok kişinin mağdur olmasına neden olan yarım kalan kentsel dönüşüm projeleri konusunda belediyelere yetki devrinde bulundu.

İSTANBUL'DA YARIM KALAN KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJELERİNİ BELEDİYELER TAMAMLAYACAK!

Hürriyet Gazetesi yazarı Gülistan Alagöz tarafından yapılan habere göre kentsel dönüşüm projeleri için önemli bir adım daha atıldı. 2019 senesinde yapılan düzenleme ile kentsel dönüşüm projelerin tek taraflı feshine olanak sağlanmış, 1 sene içerisinde başlanmayan ya da inşaatın 6 ay boyunca durması durumunda vatandaşa kentsel dönüşüm sözleşmesinin feshi hakkı tanınmıştı.

Bu fesih işlemi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Kentsel Dönüşüm Müdürlüğü’ne yapılan başvurular ile yapılıyordu. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafında yapılan yeni düzenleme ile sözleşmenin feshi için yetki İstanbul'da 39 ilçe belediyesine de verilmiş oldu.

Yapılan başvurularda süreyi azaltacak bu adım son derece değerli bulunurken konuyu değerlendiren Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürü Vedad Gürgen “Daha önce riskli yapı kararının onaylanması, kira yardımı ve dönüşüm kararına katılmayanların pay satışında yetkiyi ilçe belediyelerine vermiştik. Son aldığımız kararla sözleşme iptalleri de belediyelerce sağlanacak. İl genelinde tüm sözleşme iptal değerlendirmelerinin tek bir yerden yapılması yerine bu şekilde ilerlemesi vatandaşın lehine olacak” dedi.

KENTSEL DÖNÜŞÜM SÖZLEŞMESİNİN FESHİ İÇİN BAŞVURULAR İLÇE BELEDİYELERE DE YAPILABİLECEK!

Alınan karar kapsamında sözleşmelerin iptal edilmesi için başvurular ilçe belediyeler üzerinden de yapılabilecek. Riskli yapıların yenilenmesinde hızı arttırmak için atılan bu adım saatli bomba olarak kabul edilen İstanbul için büyük önem taşırken sektörde de memnuniyet ile karşılandı.