Kentsel Dönüşüme Dolar Freni! İzmir'de Müteahhitler Yüksek Maliyet Nedeniyle Sözleşmeleri İptal Ediyor

30 Ekim 2020 tarihinde İzmir'de meydana gelen deprem sonrasında kentte büyük bir kentsel dönüşüm seferberliği başlatılmıştı. Ne yazık ki inşaat maliyetinde yaşanan yükseliş süreci sekteye uğrattı.

Emlak Haberleri 13.12.2021 - 16:31 13.12.2021 - 16:31 Gülcan Özer

İzmir 30 Ekim 2020 tarihinde meydana gelen depremle sarsılmış, bazı binalar yıkılırken çok sayıda bina ise ağır hasar almıştı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından alınan karar kapsamında tüm şehirdeki binaların röntgeni çekilmiş, hasarlı binalar hakkında yıkım kararı çıkmıştı. 

Büyük bir kentsel dönüşüm seferberliği ilan edilen şehirde TOKİ tarafından devlet eli ile depremzedelere yönelik konutlar inşa edilmeye başlanırken özel sektör tarafından yapılan sözleşmelerde ise yükselen dolar kuru sonrasında sorunlar yaşanmaya başlandı. Bazı müteahhitlerin yükselen maliyetler nedeni ile sözleşmelerini iptal ettikleri iddia edildi. 

DOLAR KURU YÜKSELDİ, İNŞAAT MALİYETİ ALEV ALDI! 

Döviz kurunda yaşanan yükselişten olumsuz etkilenen inşaat sektörü inşaat maliyet endeksi rakamlarındaki artıştan dolayı sıkıntıya girdi. Özellikle de demir fiyatları ve çimento fiyatları rakamlarında yaşanan yükseliş ile müteahhitler zora girerken zararı karşılayamayacak boyuta ulaşan müteahihtler sözleşmeleri iptal etme yoluna gitti. 

Konu hakkında İz Gazete'den Gizem Taban'a açıklama yapan İzmir Depremzedeleri Dayanışma Derneği (İZDEDA) Başkanı Haydar Özkan “Dövizin artması nedeniyle emsal artışı bile suya düştü, krediyi için de henüz müjde alamadık. Şu an çıkmaza girdik. Emsal artışı varken müteahhitler 500 bin lira isterken şimdi 700 bine çıktı" diyerek dövizdeki artışın inşaat malzemelerine yansıdığını söyledi. 

Müteahhitlerin maliyetlerin altından kalkamayacaklarını söyleyerek sözleşmeleri iptal ettiğini söyleyen Özkan bazı müteahhitlerin ise maliyet artışı nedeni ile ek ödeme çıkardıklarını, ancak bu rakamın 1 ay sonra yeniden artmayacağı yönünde kimsenin garanti veremediğini söyledi. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@