Kira Artış Davalarında Mahkeme Kiracılara Hakkaniyet İndirimi Yapar Mı?

Ev sahipleri ile kiracılar arasındaki kira miktarı anlaşmazlıklarına ilişkin sorulara Avukat Engin Ekici cevap verdi. Kira artışı nasıl olur, ev sahibi kiracıyı nasıl çıkarır? 

Emlak Haberleri 24.10.2021 - 05:00 24.10.2021 - 05:00 Engin Uzunoğlu

Kiracılar ile ev sahipleri arasında kira bedeli anlaşmazlıklarının zirve yaptığı bir süreçten geçiliyor. Bu konuda hukuki olarak hem ev sahipleri hem de kiracılar haklarını araştırmaya devam ediyorlar. Ev kiralarına ilişkin merak edilen hukuki sorulara Avukat Engin Ekici cevap verdi. 

KİRA DAVALARI ZİRVE YAPTI

Kira bedellerinin arttırılmasına yönelik davaların son dönemlerde arttığını söyleyen Avukat Engin Ekici, “Kira sözleşmelerinin 5 yılı tamamlamasının ardından ev sahipleri normal kira artış oranlarının yeterli olmadığı gerekçesiyle davalar açıyorlar. Bu davalar geriye dönük açılamıyor. Bu davalarla ev sahipleri bekledikleri kira artış oranını elde edemeyebilirler.

Örneğin 2.000 TL kirası olan bir kiracıdan fazla kira isteyen ev sahibi mahkemeye başvurduğunda mahkeme emsal kiralara bakarak 3.500 TL kira bedeli belirleyebilir. Ancak hakim kiracının eski kiracı olduğu için bu yeni kirada bir indirim yapar. Kiracı orada eskiden beri oturmaktadır ve mahkemede hakkaniyet indirimi alabilirler. Kira atışlarına ilişkin davalar ortalama 1,5 yıl sürebilmektedir.” dedi.

1 YILLIK KİRA BEDELİNİ KİRACILAR TAZMİNAT OLARAK ALABİLİRLER

Kendi ihtiyacı için kiracısını evden çıkaran ev sahibinin bu gerekçeye uygun hareket etmesi gerektiğini söyleyen Avukat Engin Ekici, “Ev sahipleri kendi ihtiyaçları için kiracıları çıkartmak istemelerine rağmen bunu yapmayıp daha yüksek kira bedelleri ile bir başkasına evi kiralayabilmektedirler. Ancak ev sahibi bu gerekçe ile kiracısını çıkarırsa 3 yıl boyunca o evi kiraya veremez. Verirse bunun bir yaptırımı olur. Bununla ilgili kiracı yasal yollara başvurursa ev sahibinden en az bir yıllık kira bedelini tazminat olarak alabilirler.” ifadelerini kullandı.

1 YILLIK SÖZLEŞME YAPMIŞTIK DENİLEREK KİRACI EVDEN ÇIKARILAMAZ

1 yıllık kira sözleşmesi yapan ev sahiplerinin sözleşme sonunda kiracılarını evden çıkarma haklarının olmadığını söyleyen Engin Ekici, “Kira döneminin bitmesinden 15 gün önce taraflar karşı tarafa ihtarname gönderebilirler. Bir ev sahibinin kiracısını 1 yıllık sözleşme yapmıştık diyerek çıkartması mümkün olmuyor. 1-2 kiranın ödenmemesi durumunda toplam tüm kiraların ödenmesi gerektiğine dair kira sözleşmelerine eklemeler yapılıyor. Bunun hukuki bir yanı yok. Ev sahipleri kiracılardan böyle bir şey talep edemezler.” şeklinde konuştu.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@