Kira Artış Oranı Ekim 2021 Belli Oldu Mu, TÜİK TEFE TÜFE Enflasyon Rakamları Ve Kira Zam Oranı Ne Zaman Açıklanacak?

Türkiye'de Ekim 2021 kira artış oranının belli olması ev sahipleri ve kiracılar tarafından bekleniyor. Ekim ayı kira artış oranı belli oldu mu, ne zaman açıklanacak, kira zam oranı ne kadar olacak? 

Emlak Haberleri 03.10.2021 - 23:15 03.10.2021 - 23:26 Engin Uzunoğlu

Türkiye'de devlet tarfaından uygulanan kural gereği ev sahiplerinin kiralara yapacakları zam oranları her ayın ilk günlerinde açıklanan enflasyon rakamlarına göre belirleniyor. Bunun için de kira zam oranının bellli olması için o ayın enflasyon rakamlarının açıklanması bekleniyor. Türkiye İstatistik kurumu (TÜİK) tarafından yapılacak olan enflasyon rakamları açıklaması bunun için oldukça merak ediliyor. 

Eylül 2021 enflasyon rakamları ne zaman, hangi gün, saat kaçta açıklanacak? Ekim ayı kira artış oranı ne zaman belli olacak. Kira artış oranı nasıl hesaplanır? Bu ay kira zam oranı yüzde kaç olacak? 

TÜİK EYLÜL 2021 ENFLASYON RAKAMLARINI NE ZAMAN, HANGİ GÜN, SAAT KAÇTA AÇIKLAYACAK?

TÜİK tarafından enflasyon rakamları belirli bir sistemde açıklanıyor. Genellikle her ayın 3'ünde enflasyon rakamları açıklanıyor. Eğer ayın 3'ü resmi tatile veya hafta sonuna denk gelirse ilk iş günü içerisinde enflasyon rakamları açıklaması yapılıyor. Ekim ayında ayın 3'ü Pazar gününe denk geldiği için Eylül 2021 enflasyon rakamları 4 Ekim 2021 Pazartesi günü açıklanacak. Enflasyon rakamlarının açıklanma saati ise yine 10:00 olacak. 

kira zam oranı ne zaman açıklanacak

KİRA ARTIŞ ORANI NASIL HESAPLANIR?

Türkiye'de ev sahiplerinin kiralara yapabilecekleri azami zam oranları Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından belirli bir sisteme bağlanmıştır. Bu sisteme göre ev sahipleri son 12 ayın Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) oranı kadar kira zammı yapabilirler. Bu oranın üzerinde zam yapılması kiracının onayı olmadan mümkün değildir. Bunun için de enflasyon rakamları kira zam oranının belirlenmesinde belirleyici rol üstleniyor 

Ev sahipleri ile kiracılar arasındaki kira zammı kira sözleşmeleri ile güvence altına alınıyor. Kiraya zam yapacak olan ev sahipleri kira sözleşmelerindeki sürelerin dolmasınıu beklemek durumundalar. Örneği kira sözleşmesinde kira artışı için belirlenen ay Ekim ayı i,se ev sahipleri daha önceden kira artışı talebinde bulunamazlar. Ekim ayında ise ev sahipleri en fazla son 12 aylık TÜFE oranı kadar kira zammı yapabilirler. 

EKİM 2021 KİRA ZAM ORANI BELLİ OLDU MU?

Kira zammının ne kadar olacağını merak eden ev sahipleri ve kiracılar kira artış oranının ne zaman belli olacağını merak ediyorlar. Kira zam oranının belli olması için TÜİK'in Eylül ayı enflasyon rakamlarını açıklaması gerekiyor. Bu açıklamanın yapılması ile Ekim 2021 kira artış oranı belli olacak. Bunun için şu anda kira zam oranı belli olmadı. Ancak 4 Ekim 2021 Pazartesi saat 10:00'da enflasyon rakamları gibi kira zam oranı da belli olacak. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@