Kira Çılgınlığı Almanları İsyan Ettirdi: Kiralara Zam Yasaklanacak Mı?

Tüm dünya barınma krizi ile mücadele etmeye çalışırken Almanya'da kiralara yapılan fahiş zamlar binlerce kişi tarafından protesto edildi!

Emlak Haberleri 12.09.2021 - 11:59 12.09.2021 - 12:00 Gülcan Özer

Pandemi döneminde tüm dünya daha önce hiç yaşanmayan bir süreci deneyimlerken konut sektörü de yaşanan gelişmelerden etkilendi. Küresel sektörde konut fiyatlarında büyük bir artış yaşanırken ev fiyatlarına gelen zamlar kiralara da olumsuz yansıdı. 

Almanya'da konut fiyatlarına ve kiralara en yüksek zam gelen ülkeler arasında yer alırken yapılan zamlara karşı binlerce kişi protesto eylemi düzenledi. Almanya'nın başkenti Brüksel'de toplanan binlerce kişi konut fiyatları ve yükselen kiraları protesto etti. 

BERLİN İTTİFAKI TARAFINDAN ORGANİZE EDİLEN PROTESTOYA BİNLERCE KİŞİ KATILDI! 

Berlin'de düzenlenen protesto gösterisini Yerinden edilme ve kira çılgınlığına karşı Berlin ittifakı adı verilen grup düzenledi. Berlin'de bulunan Alexander Meydanı'nda düzenlenen eyleme "Herkes için konut. Yüksek kiralarla semtlerimizden kovulmaya hep birlikte karşı çıkalım" adı verildi. 

Ülkenin pek çok şehrinden katılım gösterilen protesto gösterilerine "Kira artışlarını durdurun", "Herkes için konut", "Kar için değil, insanları için konutlar", "AVM’ler yerine konutlar", "Kiralar artıyor, maaşlar yerinde kalıyor. Yeter artık" sloganları damga vururken yetkililerden kira artışlarına karşı caydırıcı önlemler alınması talep edildi. 

KİRALARIN DONDURULMASI, KİRALARA ZAM YASAĞI GÜNDEMDE! 

Eyleme katılan kişiler pandemi döneminin yarattığı ekonomik süreç sona erene kadar kiraların dondurulmasını talep ederken kira artışlarına zam yasağı getirilmesini talep etti. Yine Almanya'da yaygın olan kiralık konutları ellerinde tutan şirketlerin de kamulaştırlıması talep edilirken Alman hükümetinin konu hakkında atacağı adımlar ve alacağı kararlar merak konusu oldu.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@