Kira fiyatlarına sınırlandırma! Çevre, Maliye, Adalet Bakanlığı toplantısı ne zaman saat kaçta? Karar saati..

3 bakanlık konut fiyatlarında tavan kira uygulaması ve diğer çözüm önerileri için bir araya gelecek. Kira fiyatlarına nasıl bir çözüm bulunacağı merak konusu olurken toplantıya dair bilgiler şöyle;

Emlak Haberleri 24.05.2022 - 14:09 24.05.2022 - 14:09 Mustafa Karagöz

Konut sektöründe yaşanan maliyet artışları fiyatların yükselmesine neden olmuş bu durum kira fiyatlarına yansımıştı. Son dönemlerde akılalmaz seviyelere ulaşan kira artışları vatandaşların geçimlerini doğrudan etkilemeye başladı. Birçok ilde özellikle alt gelir grubunda olanlar için konut kira fiyatları can sıkıcı seviyelere gelmiş hatta maaş tutarlarını aşmıştı. 

Türkiye ile birlikte dünyada da yaşanan bu sorunlara ise farklı çözüm modelleri gelmişti. Hollanda'dan gelen karar ise diğer ülkeler için örnek oldu. Hollanda konutlarda puanlama sistemine geçti ve en yüksek puanlı konutlara 1250 Euro'luk sınır getirdi. Kİra fiyatı bu rakamın üzerinde olamayacak. Daha düşük puanlı konutlarda fiyatlar da puanlara göre listelenecek.

Türkiye'de de aynı örneğin olma ihtimalini araştırılmaya başlandı. Uzmanlar Türkiye'de de konutlara tavan fiyat uygulaması gelip gelmeyeceği konusunda tartışma içinde yer alırken konu resmi kurumlar arasında da görüşülecek. 

3 BAKANLIK KİRADA FAHİŞ FİYAT ARAŞTIRMASINDA

3 bakanlık konut fiyatlarında yaşanan sorunları ele almak ve çözüm önerileri geliştirmek için bir araya gelecekler. Kiralar konusunda nasıl bir yöntem izlenebileceği, bu alanda hangi uygulamaların değerlendirebileceği konuşulacak. 

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile birlikte azine ve Maliye Bakanlığı ve Adalet Bakanlığı toplantıda yer alacak. Bakanlığın üst düzey isimleri toplantıda görüş alışverişinde bulunacaklar. Toplantı bu akşam saatlerinde 19.00'da başlayacak. Toplantıda konuşulacak olan konular hakkında ise daha sonra Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum'un açıklama yapması beklenecek. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@