Kira Kontratı Yoksa, Sözleşme Olmadan Ev Sahibi Evden Çıkarabilir Mi?

Ev sahibi ile kiracılar arasında kiralanan taşınmazın kullanım süresi, kira fiyatı, kira ödeme tarihleri ve koşulları gibi şartları belirlemek üzere imzalanan sözleşmeye kira sözleşmesi adı verilmektedir.

Kira Kontratı Yoksa, Sözleşme Olmadan Ev Sahibi Evden Çıkarabilir Mi?

Ev sahibi ile kiracılar arasında kiralanan taşınmazın kullanım süresi, kira fiyatı, kira ödeme tarihleri ve koşulları gibi şartları belirlemek üzere imzalanan sözleşmeye kira sözleşmesi adı verilmektedir. Bu sözleşme hem kiralayanı hem de kiraya vereni bağlar ve her iki tarafından da karşılıklı haklarını güvence altına alır. Bu nedenle mutlaka kiralama işlemlerinde kira kontratı ya da bilinen diğer adı ile kira sözleşmesi imzalanmalıdır.

Bazı durumlarda tarafların birbirlerine duydukları güven ya da akrabalık ve arkadaşlık ilişkileri gibi nedenlerle ne yazık ki kira kontratı düzenlenmeden de kiralama işlemleri yapılabilmektedir. Peki, kira sözleşmesi olmadan ev sahibi kiracıyı evden çıkartabilir mi, kira kontratı yoksa tahliye işlemi nasıl yapılır?

KİRA SÖZLEŞMESİ YOKSA EV SAHİBİ KİRACIYI EVDEN ÇIKARABİLİR Mİ?

Ev sahibi ve kiracı arasında imzalanan kira sözleşmesi kiralanan taşınmazın kullanım süresini belirlediği için evin boşaltılma koşulları da belirlenmiş olmaktadır. Ancak taraflar arasında imzalanan bir kira sözleşmesi bulunmuyorsa bu durumda süreç biraz daha karmaşık bir hal almaktadır. Öncelikle ev sahibinin tahliye etmek istediği kişinin kiracısı olduğunu kanıtlaması gerekiyor. Bunun için kişinin bankaya yatırılan kira tutarını gösteren bir dekontu ibraz etmesi yeterli olacaktır. Kiranın elden alındığı durumlarda ise bunun için tanık gösterilmesi gibi yöntemler denenebilir.

Ardından konutun tahliyesi için adrese bağlı olunan mahkemeye başvuruda bulunarak taşınmazın tahliyesi için dava süreci başlatılıyor. Ev sahibinin kişinin kendi kiracısı olduğunu kanıtlayamadığı durumlarda ise tapu belgesini mahkemeye ibraz ederek fuzuli işgal davası açarak kiracısını evden çıkarması da mümkün oluyor.