Kira Kontratını Yenileyecek Kiracılar Dikkat! Yapılabilecek En Yüksek Zam Oranı Açıklandı

Kira kontratını yenileyecek kiracıların yaşadıkları telaşı en az seviyeye indirebilmek için hükümet harekete geçti. Yeni düzenleme ile yapılacak en yüksek zam oranı açıklandı.

Emlak Haberleri 22.09.2021 - 07:10 22.09.2021 - 07:10 Elif İşçi

Kiracıların en büyük sorunu her yıl ev kiralarına gelen zamlarken, bazı ev sahipleri bu konuda oldukça acımasız olabiliyor. Ev kiralarına gelecek olan zamlar korku ve paniğe neden olurken, bu süreçte haksız kazanç sağlamayı engellemek için birtakım önlemlerin alınması planlanıyor.

Her yıl ev sahipleri ile kiracılar arasında yenilenen kontratlar birtakım tartışmaları da beraberinde getiriyor. Yapılan incelemelerde pek çok ev sahibinin bu konudaki isteklerinin de yasal olmadığı ortaya çıktı.

ESKİ SİSTEME GÖRE KİRAYA YÜZDE 31 ZAM GELECEKTİ!

Belirli dönemlerde Türkiye İstatistik Kurumu tarafından 12 aylık veriler açıklanıyor. Yİ-ÜFE verilerine göre bu yıl açıklanan rakamlar yüzde 31.34 olarak belirlendi. Ancak bu sistem üzerinden bir değerlendirme yapılmış olsaydı kira kontratlarına yüzde 31 oranında zam yansıyacaktır.

Ev kiralarına birden yüzde 31 oranında yapılacak bir zammın pek çok kiracıyı olumsuz etkileyebileceği belirtildi. Yeni düzenleme ile birlikte bu sistem eskide kaldı. Artık yapılan değerlendirme ve düzenleme sonrasında ev sahiplerinin kiracılardan isteyebilecekleri bir zam oranı bulunuyor. Bunun üzerine çıkılmasına izin verilmiyor.  

YENİ KİRA ZAMMI BELLİ OLDU!

ev-kiralarına-zam

Yapılan son düzenlemelerin kiracıların yanında olduğu belirlendi. Son 12 aylık TÜFE ortalamalarına bakılarak oran yüzde 15,78 olarak belirlendi. Buna göre ev sahipleri kiracılarına zam oranlarını bildirebilecekler. Ev sahibinin yıllık bazda yapabileceği en yüksek zam oranı bu yıl için yüzde 15,78 olarak belirlenecek.

Ev sahiplerinin bu oranı dikkate almadan, rakamların üzerinde zam yapmaları halinde kiracıların bu duruma itiraz etme hakları bulunuyor. yapılan düzenlemelerin ardından kira artıları TÜFE’ye endekslendi. 12 aylık ortalamalarda artık daha düşük zam oranları konuşulmaya başlandı.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@