Kira Sözleşmesi Süresi Dolmadan Evden Çıkan Kiracılara Yaptırım Uygulanır Mı?

Ev sahibi ve kiracı ilişkileri kanun maddeleri ile çerçevesi çizilmiş yasal bir zemine oturtulmuştur. Peki bir kiracı evden çıkarken ev sahibine ne zaman haber vermeli? Evden çıkmadan kaç gün önce ev sahibi bilgilendirilmeli? Ev sahibine evden çıkma bildirimi nasıl yapılmalı?

EMLAK HABERLERİ 18.06.2021 - 00:28 18.06.2021 - 00:28

Ev sahipleri ile kiracılar arasında yaşanan problemlerin bir kısmı kiracıların kira sözleşmesinde yazılı olan sözleşme süresi dolmadan evden çıkmak istemelerinden dolayı meydana geliyor. Kira sözleşmesi hem ev sahibini hem de kiracıyı koruma altına alan yazılı bir akittir. Ev sahibi ve kiracı ilişkileri kira sözleşmesi doğrultusunda yürütülür. Peki evden çıkmak isteyen kiracı evden çıkarken ev sahibine bildirim yapmak zorunda mıdır?

SÖZLEŞME SÜRESİ DOLMADAN EVİ BOŞALTAN KİRACILARA NE KADAR PARA CEZASI VERİLİR?

Sözleşme süresi dolmadan evi boşaltan kiracılar ile ev sahipleri arasında yaşanan sorunların ana nedeni ev sahiplerinin sözleşmede kalan ayların kiralarını talep etmesi ve kiracıların da bunu ödemeye yanaşmamaları oluyor. Böyle sorunlar genelde uzlaşmazlık ile sonuçlanıp mahkeme aşamasına geçiliyor. Ancak bu aşama hem uzun hem de masraflı olabiliyor. 

Mahkeme aşamasında ise genel hukuk kuralları çerçevesinde değerlendirildiğinde ev sahibi haklı bulunacaktır. Çünkü ortada imza altına alınmış bir kira sözleşmesi vardır. Kiracının evi boşaltması ve ev sahibinin mülkünü kiraya verememesi üzerine zarar etmesi sözkonusudur. Bu zararın da kiracı tarafından karşılaşması hak açısından hukuk önünde normal olarak karşılanmaktadır. Tüm bu aşamalara geçilmeden sorunun her iki taraf açısından da hukuki çözümü bulunmaktadır. 

MAKUL SÜREDE BİLDİRİM AYRINTISI

Kiracılar sözleşme süresinden önce evi boşaltacaklarsa bu durumdan ev sahiplerini haberdar etmelidirler. Bu haber yazılı olarak verilirse ileride dava konusu yapıldığında kullanılabilir. Hukuk kurallarına göre makul süre içerisinde bildirim yapan kiracılar kira sözleşmesinden dolayı ödemek zorunda oldukları kira tutarları üzerindeki yükümlülüklerinden kurtulurlar. Kendilerine bildirim yapılan ev sahipleri o makul süre içerisinde yeni bir kiracı bularak ortaya bir zarar çıkmasını engellerler. 

Kiracılar sözleşmeden kaynaklanan maddi yükümlülükten kurtulmak için boşalttıkları eve kiracı bulabilirler. Bu da anlaşmazlığı çözecek bir yoldur. Ancak bu bulunan kiracıyı reddetmek de ev sahibinin hakları arasındadır. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@