Kira Sözleşmesi Tapuya Şerh Edilirse Ne Olur?

Kira sözleşmelerinin tapuya şerh edilmesi durumunda ne olur? Kiracı evden çıkarılabilir mi? Ev satılırsa tapuya şerh edilen kira sözleşmesi iptal olur mu?

Emlak Haberleri 01.01.2022 - 23:28 01.01.2022 - 23:28 Engin Uzunoğlu

Ev sahipleri ile kiracılar arasındaki tüm hukuk, kira sözleşmesinin taraflarca imzalanması ile başlamaktadır. Kira sözleşmesi kiracılık durumunda çok büyük bir öneme sahiptir. Kira sözleşmeleri hukuki bir belge niteliğinde olmakla beraber ev sahiplerinin ve kiracıların haklarının da güvencesidir. Kira sözleşmesi olması durumunda ne ev sahipleri ne de kiracılar herhangi bir mağduriyet yaşamamaktadırlar. Ancak kira sözleşmelerinin kaidelerini çok daha güvenilir yapmanın da bir başka yol bulunmaktadır.

KİRA SÖZLEŞMESİNİN TAPUYA ŞERH EDİLMESİ NEDİR?

Ev sahipleri ile kiracılar arasında yapılan ve uzun dönemli belirli bir süresi olan kira sözleşmeleri tapuda şerh bölümüne eklenebilmektedir. Bu durumda kiracılar çok önemli bir avantaj elde ederler. O mülkün kullanımı konusunda bir güvence alan kiracılar kolay bir şekilde evden çıkarılamazlar. Ancak burada en çok dikkat edilmesi gereken detay kiracının kira sözleşmesinden doğan yükümlülüklerini eksiksiz bir şekilde yerine getirmesidir. Aksi durumda kiracılar elde ettikleri avantajı kaybedebilirler.

TAPUYA ŞERH EDİLEN KİRA SÖZLEŞMESİ NE İŞE YARAR?

Kira sözleşmesinin tapuya şerh edilmesi ev sahibi açısından önemli sonuçlar doğurmamaktadır. Bundan dolayı da bu işlemin yapılabilmesi için kiracılar ev sahiplerini ikna etmek zorundadırlar. Kira sözleşmesinin tapuya şerh edilmesi durumunda kiracılar çok büyük bir hal elde etmektedirler. Kira sözleşmesinde yazılı olan süre dolana kadar kiracılık bitirilememektedir. Hatta ev satılsa dahi kira sözleşmesindeki süre sonu beklenmesi gerekmektedir. Yeni ev sahibi bu süre içerisinde kiracıyı evden çıkartamamaktadır. 

KİRA ŞERHİ İŞLEMİ NASIL YAPILIR, HANGİ BELGELER GEREKİR?

Kira sözleşmesinin tapuya işlenmesi için işlemler noterlerde yapılmaktadır. Bu işlemlerin yapılabilmesi için kiralanan yerin tapu senedi, kira sözleşmesi, ev sahibi ile kiracının nüfus cüzdanları gerekmektedir.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@