Kiracı Ev Sahibine Haber Vermeden Evden Çıkarsa Ne Olur, Ceza Öder Mi?

Kiracıların ev sahiplerine haber vermeden evden çıkmaları durumunda ne gibi hukuki yaptırımlarla karşılaşılacağı merak ediliyor. Kiracı haber vermeden evden çıkarsa ne olur? 

Emlak Haberleri 10.10.2021 - 01:16 10.10.2021 - 01:20 Engin Uzunoğlu

Ev sahipleri ile kiracılar arasındaki tüm ilişkiler hukuken belirli bir düzlem içerisinde yürütülmektedir. Taraflar arasında imzalanan kira sözleşmeleri her iki tarafa da bazı yükümlülükler yüklemektedir. Taraflar bu yükümlülükleri eksiksiz bir şekilde yerine getirmekle sorumludurlar. Peki kira sözleşmesi devam ederken kiracı ev sahibine haber vermeden evden çıkarsa ne olur? Ne gibi yaptırımlar uygulanır? Kiracılara ceza verilir mi?

KİRACI EV SAHİBİNE HABER VERMEDEN EVDEN ÇIKABİLİR Mİ?

Kiracılar ile ev sahipleri arasında imzalanan kira sözleşmeleri süresi açısından her iki taraf için de bağlayıcıdır. Ev sahibi kira sözleşmesi süresi içerisinde olağan durumlarda nasıl ki kiracısını evden çıkaramıyorsa kiracılar da kira sözleşmesi devam ederken ev sahibine haber vermeden evi boşaltamazlar. Bu konuda kanunen bağlayıcı yaptırımlar bulunmaktadır. 

KİRACIYA HANGİ YAPTIRIM UYGULANIR?

Ev sahibine haber vermeden kira sözleşmesi devam etmesine rağmen kiracı evi boşaltırsa bu konuda kiracılar bazı yaptırımlarla karşı karşıya kalabiliyorlar. Kiracı eğer habersiz bir şekilde evi boşaltırlarsa teknik açıdan evi boşaltmış sayılmıyor. Sözleşme aynı şekilde devam ettiği için boşaltılan evin kirasından sözleşme süresince sorumlu oluyorlar. Yani boş ev için kiracılar ev sahiplerine kira ödemek zorunda kalabiliyorlar. 

KİRACI EVDEN ÇIKARKEN NE YAPMALI?

Kira sözleşmesi dolmadan evden çıkmak isteyen kiracılar öncelikle ev sahipleri ile anlaşma yoluna gitmek zorundalar. Bu konuda anlaşmaz zemini bulunamazsa yaşanabilecek mahkeme süresince kiracılar yaptırımlarla karşılaşıyorlar. Kiracı evden çıkarken ev sahibine haber vererek ilk yapılması gereken adımı atar. Kiracı evi ev sahibine teslim ettiğinde hukluki bir sorumluluktan kurtulabilir. Ancak yine de ev sahipleri sözleşme süresinin dolmasını talep edebilirler. Bu durumda ev sahipleri kiracılardan boşaltılan evi kiraya verene kadar kira bedelini talep edebilirler. 

Türk Borçlar Kanunu'na göre sözleşme bitim süresinin öncesinde boşaltılan evlerde kiracılar makul bir süre kira ödemekle sorumlu olurlar. Bu makul süre mahkemeler tarafından belirlenebilir ama genellikle çevrede bulunan evlerin kiralanma süreleri esas alınarak karar verilmektedir. Bu duruma düşmemek ve daha yüksek tutarları karşılamak zorunda kalmamak için ev sahibi ile anlaşma zeminini bulunmalıdır.
 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@