Kiracı Ev Satın Alırsa Ne Olur, Kira Sözleşmesi Sona Erer Mi, Evden Hemen Çıkabilir Mi?

Bir kiracının ev satın alması durumunda neler olabileceği merak ediliyor. Kiracı ev alırsa kira sözleşmesi biter mi? Ev satın alan kiracı evi hemen boşaltabilir mi?

Emlak Haberleri 02.02.2022 - 02:19 02.02.2022 - 02:19 Engin Uzunoğlu

Kiracılarla ev sahipleri arasında yaşanan çok sayıda gelişme imzalanan kira sözleşmesinin esas alınarak çözüme kavuşturulur. Kira sözleşmesi ile taraflar birbirlerine karşı sorumlu hale gelirken bazı özel durumlar meydana gelebilmektedir. Bir kiracının kirada oturdupğu ve kira sözleşmesi devam ettiği sırada ev satın alması durumunda ne olur? Kiracının ev satın alması kira sözleşmesinin sona ermesi için haklı gerekçe midir? Kira sözleşmesi devam ederken kiracı ev aldığını gerekçe göstererek evi tahliye edebilir mi?

KİRA SÖZLEŞMESİ KİRACININ EV SATIN ALMASIYLA SONA ERER Mİ?

Kiracının devam eden bir kira sözleşmesi varken ev satın alması sık sık rastlanılan bir gelişmedir. Böyle bir durumda daha önceleden imzalanarak hüküm altına alınan kira sözleşmesinin durumu merak ediliyor. Kiracının ev satın alması kira sözleşmesinin sona ermesi için haklı bir gerekçe olmamaktadır. Kira sözleşmelerinin sona ermesi için ev satın almak herhangi bir şekilde gerekçe gösterilemez. Bundan dolayı da kiracılar yükümlü oldukları kira sözleşmesine dair sorumluluklarını yerine getirmek zorundadırlar.

EV SATIN ALAN KİRACI EVDEN NASIL ÇIKAR?

Kiracı ev satın aldıktan sonra o eve taşınmak istiyorsa öncelikle devam eden kira sözleşmesini sona erdirmelidir. Kira sözleşmesi devam ederken evden çıkmak isteyen kiracılar eğer anlaşma sağlayamazlarsa tazminat ödemek zorunda kalabilirler. Bunun için de en mantıklı yol ev sahibi ile anlaşmaya gitmektedir. Ev sahibi ile anlaşma sağlanamazsa bazı maddi yükümlülükler devreye girer.

Kiracı devam eden kira sözleşmesine rağmen evi tahliye ederse ev sahibi uğradığı kira zararını kiracıdan tanzim etme hakkına sahiptir. Bu hak da mahkeme aracılığı ile kullanılır. Mahkeme süreci başlarsa kiracının boşalttığı evin ne zaman kiraya verilebileceğine göre tazminata hükmedilir. Eğer evin bulunduğu lokasyonda yeni bir kiracı ortalama 2 ayda bulunuyorsa ev sahibine kiracı tarafından 2 aylı kira bedeli ödenir. Ancak daha kısa sürede evin kiralaması gerçekleşirse kiracı evin boş kaldığı süreler için kira ödemesi yapar. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@