Kiracı Eve Cam Balkon Yaptırırsa Kiradan Düşebilir Mi?

Kiracıların yaptıkları bazı masrafları kiradan düşmek istemeleri zaman zaman anlaşmazlıklara neden olmaktadır. Eğer kiracı eve cam balkon yaptırırsa bunun masraflarını kiradan düşebilir mi?

Emlak Haberleri 20.04.2022 - 20:27 20.04.2022 - 20:27 Engin Uzunoğlu

Ev sahipleri ile kiracılar arasında yaşan anlaşmazlıklardan bir tanesi de kiracının eve yapmış oldukları bazı masrafları kiradan düşmek istemeleridir. Bu konuda kiracılar evin demirbaşı olacak olan birimlere harcadıkları masrafları ev sahiplerinin karşılamalarını istiyorlar. Ev sahipleri ise kira gelirlerinin herhangi bir nedenden dolayı kesilmesini istemiyorlar. Bu anlaşmazlıklar kiracının evden çıkışına kadar ulaşabiliyor. Özellikle kiracının cam balkon yaptırmak istemesi ev sahipleri tarafından onaylanmıyor. Peki kiracı cam balkon yaptırırsa kiradan düşebilir mi?

KİRACI CAM BALKON YAPTIRIRSA MASRAFINI EV SAHİBİNE YÜKLEYEBİLİR Mİ?

Kiracılar kiralamış oldukları evleri daha güzel ve kullanışlı bir hale getirmek isteyebiliyorlar. Evin değerini dahi etkileyen ve yeni bir demirbaş oluşturan bu işlemlerin masrafları ise anlaşmazlık nedeni olmaktadır. Kiracı eve cam balkon yaptırmak isterse ne olur? Öncelikle kiracılar evde herhangi bir değişiklik yaparken ev sahiplerinin onayını almak durumundalar. Ev sahiplerinin onay verdiği tadilat ve yeni eklemelerin masrafları kiradan düşülebilir. Ancak ev sahibi onay vermezse bu kiradan düşme yapılamaz.

Ev sahibinden habersiz şekilde kiracı eve cam balkon yaptırırsa tamamen ev sahibinin insafına kalır. Ev sahibi makul davranıp bu masrafın kiradan düşülmesini kabul edilebilir. Ancak bunun tam tersi de mümkündür. Bu durumda da kiracının masrafları kiradan düşmesinin imkanı yoktur. Cam balkon yaptırmak acil bir ihtiyaçtan kaynaklanmamakta ve kiralanan evin çekilmez olmasını sağlayan bir eksikliği gidermemektedir. Kiracı eve girerken evin cam balkonu olmadığını bilmekte ve bunu kabul ederek kiralamayı yapmıştır. Tüm bunlardan dolayı ev sahipleri cam balkon yaptırma masraflarını karşılamak zorunda değildirler.

Masrafını karşılamayı göze alan kiracılar cam balkon yaptırmaları halinde olumsuz bir durumla da karşılaşabilirler. EV sahipleri evi kiracıya teslim ettiği gibi teslim alma hakkına sahiptirler. Bu durumda cam balkonun iptal edilkip eski haline getirilmesini ev sahipleri isteyebilirler. Kiracılar da böyle bir durumda balkonu eski haline getirmekle mükelleftirler.

Emlak365.com 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@