Kiracıdan Alınan Boş Tarihli Tahliye Taahhütnamesi Geçerli Midir?

Ev sahipleri kiracıları evden kolay bir şekilde çıkarabilmek için tahliye taahhütnamesi alıyorlar. Peki kiracının ev sahibine vermek zorunda kaldığı boş tarihli tahliye taahhütnamesi geçerli midir?

Emlak Haberleri 21.06.2022 - 22:01 21.06.2022 - 22:01 Engin Uzunoğlu

Ev sahipileri ile kiracılar arasında son dönemlerde çok ciddi sorunlar meydana geliyor. Bazı ev sahipleri kiracılarını evden çıkarabilmek için en küçük fırsatı değerlendiriyorlar. Bu şekilde kiracıyı evden çıkaran ev sahibi evi daha yüksek bir kira ile yeni bir kiracıya kiralayabiliyor. Ev sahiplerinin kiracılara karşı kullandıkları son koz ise tahliye taahhütnamesi oluyor. Kiracıdan alınan tahliye taahhütnamesi ile ev sahibi kiracıyı kolay bir şekilde evden çıkarabiliyor. 

BOŞ TARİHLİ TAHLİYE TAAHHÜTNAMESİ GEÇERLİ OLUR MU?

Ev sahipleri evlerini kiraya verirken kira sözleşmesinin yanında kiracılardan tahliye taahhütnamesini de imzalamalarını istiyorlar. Bu tahliye taahhütnamesinde tarih kısmı ise genellikle boş bırakılıyor. Boş bırakılan tarih ise ev sahibinin canının isteğine göre ileride doldurulabiliyor. Ev sahibi kiracıyı evden çıkarmak istediğinde tarihi doldurup kiracının evden çıkmasını sağlayabiliyor. Peki boş tarihli verilen tahliye taahhütnamesi geçerli midir? 

Tahliye taahhütnamesinde tarin kısmının boş bırakılmasından önce kiracıdan alınan bu resmi belgenin bazı niteliklere sahip olması gerekmektedir. Öncelikle bir tahliye taahhütnamesinin geçerli olabilmesi için kira sözleşmesi yapılırken yapılmaması gerekir. Eğer kira sözleşmesi ile aynı anda hazırlanaqn bir tahliye taahhütnamesi varsa daha tarih kısmına bakmadan bu belge geçersiz olacaktır. Tahliye taahhütnamesi ev sahiplerin kiracılara şart koşmamaları için kira sözleşmesi yapıldıktan belirli bir süre geçtikten sonra yapılabilmektedir. Aksi durumda iptal olmaktadır, kanunen bir hükmü bulunmamaktadır. 

Tahliye taahhütnamesinde tarih kısmının boş bırakılması ise hukuken oldukça büyük sakıncaları içermektedir. Öncelikle boş tarihli tahliye taahhütnameleri geçerli olmayacaktır. Ancak ev sahibi tahliye taahhütnamesinin tarih kısmını doldurup işleme soktuğunda kiracının bu tarih bilgisinden haberdar olmadığını ispat etmesi gerekmektedir. Kiracı bunu ispat ederse ev sahibi tahliye taahhütnamesinin geçersiz olmasından daha büyük bir sorunlar karşı karşıya kalacaktır. Böyle bir durumda resmi evrakta sahtecilik suçundan ev sahibinin yargılanma riski bulunmaktadır. Ev sahibi kiracıyı evden çıkarmak isterken bir anda hapis cezası ile hüküm giyebilir.

Emlak365.com

Gelişmelerden Haberdar Olun

@