Kiracılar Apartman Yöneticisi Olabilirler Mi?

Apartmanlarda kiracıların hangi hakları olduğu merak ediliyor. Kiracılar apartmanlarda hangi hakları kullanabilirler? Kiracı apartman yöneticisi olabilir mi? Kiracı denetçi olabilir mi? Apartman yönetimi seçiminde kiracı oy kullanabilir mi?

EMLAK HABERLERİ 22.06.2021 - 06:00 22.06.2021 - 06:00

Apartmanlarda kiracıların oldukça fazla olması nedeniyle kiracıların hakları her geçen gün daha fazla merak konusu oluyor. Kiracılar apartmanlarda hangi haklara sahip olduklarını öğrenerek bu haklarını kullanmak istiyorlar. Çoğu zaman bazı konularda yaşanan karmaşıklık nedeniyle de kurallar ve haklar pek bilinemediğinden hukuksuz tlepler veya hukuksuz uygulamalar görülebiliyor. Peki kiracıların apartman yönetimlerind ebir hakları var mı?

KİRACI APARTMAN YÖNETİCİSİ OLABİLİR Mİ?

Kiracıların apartman yöneticisi olup olmadığını araştırmak için öncelikle Kat Mülkiyeti Kanunu'na bakılması gerekiyor. Kiracıların Kat Mülkiyeti Kanunu'na göre apartman yönetimlerinde fazla sorumlulukları yoktur. Ancak bazı şartların yerine getirilmesi ile kiracılar da sorumluluk alabilmektedirler. 

Apartmanlarda kiracıların apartman yöneticisi olmaları karşısında bir yasal engel bulunmamaktadır. Ancak burada kritik bir şart bulunuyor. Ev sahibinden vekalet alan kiracı hem apartman yönetimi için oy kullanabilir hem de apartman yöneticisi olabilirler. Burada en kritik detay kiracıların ev sahibinden vekalet almasıdır. Vekalaet alınmamışsa kiracılar apartman yönetim seçimlerinde oy kullanamadıkları gibi apartman yöneticisi de olamazlar. 

KİRACILR APARTMANLARDA DENETÇİ OLABİLİRLER Mİ?

Kiracıların apartmanlarda denetçi olmalarının önünde yasal bir engel bulunmaktadır. Vekalet alsa dahi kiracılar apartmanlarda denetçi olamazlar. Kat Mülkiyeti Kanununa göre denetçi olunabilmesi için kat maliki olunması gerekiyor. Kat maliki olmayanların apartmanlarda denetçi olması yasal değildir. 

Apartmanlarda kiracılar bu haklarını kullanarak apartman yöneticisi olabilirler ama denetçi olamazlar. Apartman yöneticisi olunması yönünde kiracıların yasal hakkı bulunsa da bu yönde bir uygulamaya genellikle gidilmemektedir. Çünkü kiracılarınevden taşınması durumunda apartmanın yöneticisiz bir dönem geçirme ihtimali uygun görülmemektedir. Bundan dolayı da kat maliklerinin apartman yöneticisi seçim ihtimali daha yüksektir.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@