Kiracılar Dikkat, Ev Sahiplerine Tahliye Taahhütnamesi Verirken Bir Daha Düşünün! Maddi Kayıplarınız Çok Büyük Olabilir!

Tahliye taahhütnamesi ile kiracı evden nasıl çıkarılır? Kiracılar tahliye taahhütnamesi vermek zorundalar mı? Tahliye taahhütnamesi verilmezse ev sahiplerinin herhangi bir yaptırım hakkı var mı?

Emlak Haberleri 12.05.2022 - 18:40 12.05.2022 - 18:40 Engin Uzunoğlu

Türkiye'de ev sahipleri ile kiracılar arasında yaşanan sorunların zirveye çıktığı bir süreçten geçiliyor. Yükselen kira fiyatlarından dolayı bazı ev sahipleri eski kiracılarını evden çıkararak yerlerine daha yüksek kira bedeli karşılığında yeni kiracılar almak istiyorlar. Ancak kiracıların bazı yasal haklarından dolayı bu kolay kolay gerçekleşmiyor. Sistemde açık arayan fırsatçı ev sahipleri ise son dönemlerde tahliye taahhütnamesine sarılmış durumdalar. Hatta tahliye taahhütnamesi almadan kiracıya ev vermemeye başladılar.

TAHLİYE TAAHHÜTNAMESİ NEDİR?

Ev sahiplerinin kiracılardan aldıkları bir taahhüt olan tahliye taahhütnamesi kiracıların bazı haklarını ellerinden alan bir sözleşmedir. Bu tahliye taahhütnamesinde belirli bir tarih üzerinde anlaşılarak kiracının evden çıkacağı konusunda anlaşma sağlanıyor. Bu şekilde kiracı kira sözleşmesinden doğan sözleşmenin devam etme hakkını kaybediyor. Ev sahibi ise kiracısını kolaylıkla evden çıkarıp yeni kiracı ile yüksek kira fiyatına anlaşabiliyor.

KİRACI TAHLİYE TAAHHÜTNAMESİ VERMEK ZORUNDA MI?

Ev sahipleri kiracılarını tahliye taahhütnamesi imzalaması konusunda herhangi bir şekilde zorlayamazlar. Hatta zorlama ile yapılan tahliye taahhütnamelerinin gerekli yasal süreçler başlatılması jaydıyla geçerliliği ortadan kalkmaktadır. Kiracılar bu tahliye taahhütnamesi talebine olumlu karşılık vermekle yükümlü değildirler. Bunu istemeyen kiracılar kabul etmemektedirler. Ancak ev sahipleri bu taahhütname olmadan evlerini kiraya vermedikleri için kiracılar örtülü bir zorlama ile karşı karşıya kalabiliyorlar.

TAHLİYE TAAHHÜTNAMESİ VERİRKEN DİKKAT

Kiracının ev sahibine verdiği tahliye taahhütnamesinin bazı hususlarına özenle dikkat edilmesi gerekiyor. Öncelikle eğer bu tahliye taahhütnamesi verilecekse tarihin taahhütnamede net şekilde ifade edilmesi gerekmektedir. Tarih kısmı boş bırakılan tahliye taahhütnamesini ev sahibine vermekle kircı her an evden çıkarılma riski ile karşı karşıya kalacaktır. Bu da kiracının hem maddi hem de manevi zararlarla karşılaşmasına neden olmaktadır.

KİRALARKEN YAPILAN TAHLİYE TAHHÜTNAMELERİ GEÇERSİZ

Ev kiralama sırasında kiracılardan ev sahiplerinin aldıkları tahliye taahhütnamelerinin yasal herhangi bir geçerliliği yoktur. Bu tahliye taahhütnamesinin geçerli olabilmesi için kiracılığın başlamış olması ve makul bir sürenin geçmesi gerekmektedir. En azından kira sözleşmesinin yapılmasının ardından 15 gün sonra verilen tahliye taahhütnameleri geçerli olmaktadır. Lakin bunun geçersizliği için kiracının şikayetçi olarak yasal bir süreç başlatması gerekmektedir.

Emlak365.com

Yorumlar (3)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@