Kiracılar Dikkat! Evinizi Taşırken Ev Taşıma İzni Alabilirsiniz!

Ev taşıma izni bir gayrimenkulden taşınmak isteyen ve sigortalı olarak çalışan bireylerin, iş yerlerinden taşınma izni alabileceğini gösteren bir durumdur.

EMLAK HABERLERİ 07.07.2019 - 15:00 15.07.2021 - 00:15 Emlak 365

Ev taşıma izni bir gayrimenkulden taşınmak isteyen ve sigortalı olarak çalışan bireylerin, iş yerlerinden taşınma izni alabileceğini gösteren bir durumdur.

İş hukukuna bakıldığı zaman sürecin tamamıyla yasal olduğu görülmektedir. Mazeret izni denilen olgu, bir kişinin ev taşıması sırasında iş yerinden izin almasına verilen isimdir. İş hukuku kapsamında, iş veren kişilerin taşınma izni vermesi zorunludur ancak çoğu iş veren tarafından bu durum kabul edilmemektedir.Ev taşıma izni iş kanunu ile korunmakta olan ve taşınması gereken kişilerin iş yerinden izin almasını kolaylaştıran bir yasadır. Türkiye Cumhuriyeti hukuk sistemi tarafından kararlaştırılan ve yürürlüğe giren bu uygulama günümüzde ücretli ve ücretsiz izin olarak ayrılmaktadır. Ev Taşıma İzni Ne Anlama Gelmektedir? Ev taşıma izni 4857 Sayılı İş Kanunu’na ait olan 55. Maddenin J fıkrasına göre ev taşıması yapacak kişilerin iş verenlerin izin talep edebilmelerini kolaylaştıran bir maddedir. Ev taşıması yapacak olan kişiler iş verenlerinden 4857 sayılı iş kanunu aracılığı ile izin alabilmektedir. Verilecek olan izin 2 farklı gruba ayrılmaktadır; •    Ücretli izin•    Ücretsiz izin İşçinin isteğine bağlı olarak ve şartlar gözetilerek verilmekte olan ev taşıma izni iki farklı biçimde verilmektedir. Ücretli izin alınabileceği gibi ücretsiz izin talebinde de bulunulabilmektedir. Kanuna göre ücretli izin alınması gerekmekte olup bu iznin diğer izinler ile karıştırılmaması ve telafisinin yapılmasına gerek olmadığı bildirilmektedir. Ev Taşıma İzni Nedir?Ev taşıma izni, iş hukuku ile korunmakta olan yasal bir haktır. İşçinin ev taşıması için alacağı iznin ücretli olması ve haklarından kesinti yaşamadan yararlanması gerektiği anlamına gelmektedir. Ev taşıma izni alan bir işçinin, normal izin günlerinden ve maaşından herhangi bir kesinti yapılmamalıdır.  Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@