Kiracılar Ev Kusurlu Diyerek Ev Sahiplerinden Kira İndirimi İsteyebilirler Mi?

Bir evin kusurlu olması, kiracı tarafından tam anlamıyla kullanılamaması ev sahipleri ile kiracıları karşı karşıya getiriyor. Peki kusurlu bir ev için kira indirimi yapılır mı?

Emlak Haberleri 08.01.2022 - 20:31 08.01.2022 - 20:31 Engin Uzunoğlu

Ev sahipleri ile kiracılar arasındaki yükümlülükler ve sorumluluklar kira sözleşmeleri ile net bir şekilde belirlenir. Ancak bazı durumlarda bu kira sözleşmeleri aradaki anlaşmazlıkları çözmeye yeterli gelmeyebilir. Bu noktada ise devreye mahkemeler girmekte ve ev sahipleri ile kiracılar arasındaki anlaşmazlıklar bu şekilde çözülmektedir. Kiracının kiralama sonrasında kiraladığı evde kusur ortaya çıkması da anlaşmazlıkların en yoğun olanıdır. Kiralanan evde kusur varsa ne olur?

KİRALANAN EVDE KUSUR OLMASI DURUMUNDA NE YAPILIR?

Bir evde bulunan bir kusur kiralama aşamasında kiracı tarafından fark edilmeyebilir. Bunu fark etmemek kiracıya bir sorumluluk yüklemez. Bir ev eğer kusurluysa o evi kusursuz hale getirmek ev sahibinin yükümlüğündedir. Bundan dolayı kiracılar evdeki önceden veya sonradan oluşan ve kendilerinin kasten neden olmadığı kusurları ev sahiplerine bildirmelidirler. Bu şekilde sorunun çözümü için ilk adım atılır.

Kiracının kusur olduğunu bildirdiği ev için ev sahipleri kusuru gidermek zorundadırlar. Eğer kiracı bir kusurdan dolayı bir odayı kullanamıyorsa veya banyodan yeteri kadar yararlanamıyorsa bu mağduriyet ortadan kaldırılmalıdır. Kusur bildiriminin ardından ev sahipleri makul bir süre içerisinde bu kusuru onarmalıdırlar. Eğer ev sahibi buna direnirse kiracılara yeni bir hak doğmaktadır. Kiracılar evdeki kusuru bir ekspere tespit ettirdikten sonra gerekli tadilatı veya tamiratı yapıp masrafı kiradan düşebilirler. Bu kiradan düşme konusunda ev sahipleri herhangi bir şekilde kabul etmemezlik yapamazlar.

KUSURLU EV İÇİN KİRA İNDİRİMİ OLUR MU?

Bir evin kusurlu olması kiracının o evden tam anlamıyla yararlanamaması anlamına gelşmektedir. Dolayısı ile bir mağduriyet oluşmuştur. Kusurun tespitinden kusurun giderileceği zaman aralığı için kiracılar ev sahiplerinden bu kusuru gerekçe göstererek kira indirimi talep edebilirler. Bu kira indirimi konusunda ev sahipleri direnirlerse mahkeme yolu da açıktır.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@