Kiracılar Evden Çıkarken Ne Yapmalı, Hangi Konulara Dikkat Edilmeli?

Ev sahipleri ile kiracılar arasında en çok sorunlar kiracılığın sona erdirilmesinde yaşanıyor. Peki bir kiracı evden çıkarken ne yapmalı? 

Emlak Haberleri 02.11.2021 - 04:27 02.11.2021 - 04:27 Engin Uzunoğlu

Kiracılar ile ev sahipleri arasındaki tüm ilişkiler imzalanan kira sözleşmeleri ile tesis ediliyor. Taraflar bu kira sözleşmesinden doğan yükümlülüklerini sözleşme sona erene kadar yerine getirmek zorundadırlar. Aksi bir durumda ise hem ev sahipleri hem de kiracılar çeşitli yaptırımlarla karşı karşıya kalabiliyorlar. 

KİRACILAR EVDEN ÇIKARKEN NASIL HAREKET ETMELİ

Kiracılar ile ev sahipleri arasında yaşanan sorunların en çoğu kiracılık durumunun sona erdirilmesi sırasında yaşanıyor. Hem kiracılar hem de ev sahipleri bu süreçte farklı beklentiler ve tavırlar içerisine girebiliyorlar. Kiracılar evden çıkarken nasıl hareket etmelidirler? Evden çıkarken kiracılar hangi yolları takip ederlerse herhangi bir sorunla karşı karşıya kalmazlar. 

EV AYNI ŞEKİLDE TESLİM EDİLMELİ

Kiracılar kira ilişkisini sona erdireceklerse ilk olarak evi nasıl teslim almışlarsa aynı şekilde ev sahiplerine teslim etmek zorundadırlar. Kira sözleşmesind ekiracının evi nasıl teslim aldığına dair detaylara yer verilmişse buna uygun şekilde ev sahipleri evlerini teslim almak isteyebilirler. Ancak burada çok önemli bir ayrıntı bulunuyor. Kiracılar evleri teslim ederken olağan yıpranmaları telafi etmek zorunda değildirler. Olağanın dışında yıpranma meydana geldiği takdirde kiracılar bunu karşılamakla mükelleftirler. 

KİRA SÖZLEŞMESİNİN UZAMAYACAĞI EV SAHİBİNE YASAL SÜREDE BİLDİRİLMELİ

Kiracı kira sözleşmesinin devam etmesini istemiyorsa sözleşme süresinin bitiminden en az 15 gün önce ev sahibine sözleşmenin uzatılmayacağına dair bildirim göndermelidirler. Bu bildirim yapılmazsa kira sözleşmesi 1 yıl daha uzayacaktır. Bu durumda da evden çıkılırsa ev sahipleri 1 yıllık kira bedelini veya uğrayacağı zararları kiracılardan talep edebilirler.

EVİN TESLİMİ YAPILMALI

Kiracılığın bitirilmesinde en kritik detay ise evin teslimi ve kira sözleşmesinin sona erdirilmesidir. Evi boşaltmak demek kira sözleşmesinin sona ermesi anlamına gelmemektedir. Ev sahibine anahtar teslimi yapılmalı ve evin teslim edildiği mümkünse yazılı kayıt altına alınmalıdır. Bu yapılmadığı takdirde kira sözleşmesi devam edecektir. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@