Kiracılar Kira Ödemelerini En Fazla Kaç Gün Geciktirebilirler?

Ev sahiplerinin kiracılardan en büyük beklentisi olan zamanında kira ödemesi bazı durumlarda yapılamıyor. Peki kiracılar kira ödemelerini en fazla kaç gün geciktirebilirler?

Emlak Haberleri 17.02.2022 - 02:08 17.02.2022 - 02:08 Engin Uzunoğlu

Ev sahipleri ile kiracılar arasında yaşanan anlaşmazlıkların çok büyük bir çoğunluğu kira ödemelerinden kaynaklanmaktadır. Ev sahipleri kiraya verdikleri evleri için günü gününe ödeme yapılmasını beklemektedirler. Bu beklenti hem yasal gerekliliktir hem de olması gerekendir. Ancak kiracılar tarafında zaman zaman günü gününe ödeme yapılamayabiliyor. Böylesi bir durumda ise taraflar arasında da büyük meseleler yaşanabiliyor. Peki bir kiracı kira ödemesini en fazla kaç gün geciktirebilir.

KİRACI KİRA ÖDEMESİNİ KAÇ GÜN GECİKTİREBİLİR?

İlgili kanun maddesine göre kiracıların kira borçlarını kira sözleşmelerinde yazılı günde yapmaları gerekmektedir. Herhangi bir gecikmeye mahal verilmesinin yasal bir dayanağı da yoktur. Kiracının kirasını ödemede gecikmeye neden olabilmesine dair bir hakkı da bulunmamaktadır. Ev sahipleri kira sözleşmesinde belirtilen günde her ay kiracılardan ödeme alırlar. O günü geçen ve ödenmeyen kiralar ödenmemiş ve vadesi geçmiş kira borcu olarak değerlendirilirler. Böyle bir durumda da ev sahiplerinin bazı yasal hakları devreye girer.

Kira borcunu ödemeyi geciktiren kiracı hakkında ev sahipleri hemen borcun geri ödenmesini sağlayabilmek için yazılı bir bildirimde bulunabilir. Bu yazılı bildirimde kiracıya konut kiralarında 30 günlük bir süre verilir. Bu 30 gün içerisinde kiracının kira borcunu eksiksiz bir şekilde ödemeleri istenir. Ev sahipleri bu yazılı bildirim ve verdikleri süre sonunda da kira borcunu tahsil edemezlerse o zaman kiracı aleyhinde icra takibi başlatabilirler. 

Kiracıların kira borcunun ödenmemesi kira sözleşmesinin haklı fesih gerekçelerindendir. Ancak burada önemli olan ev sahibinin yazılı bildirimidir. Yıllık kiralama dönemi içerisinde iki defa kiracılara haklı nedenlerle kira borcunu ödemeleri için yazılı bildirim yapılır ve bu borç ödenmezse ev sahipleri kiracının tahliyesi için mahkeme sürecini başlatabilir.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@