Kiracılara Sevindirici Haber! Kiralar Yüzde 10 Düşecek

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanan Yeni Ekonomi Paketi ile kiracıları ilgilendiren yasal düzenlemelere de yer verilmişti.

Emlak Haberleri 27.09.2018 - 10:32 15.07.2021 - 00:19 Serhat Karaman

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanan Yeni Ekonomi Paketi ile kiracıları ilgilendiren yasal düzenlemelere de yer verilmişti.

Haber Türk ekranlarında yayımlanan programa katılan TEMFED Başkanı Hacı Ali Taylan gündem hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanan Yeni Ekonomi Paketi hakkında da konuşan Taylan kiracıları ilgilendiren maddeleri değerlendirdi.Kira Artış Oranı Artık TÜFE üzerinden Hesaplanacak! Kira artış oranlarının yapılan yasal düzenlemelerin ardından artık ÜFE yerine TÜFE üzerinden hesaplanacağını söyleyen Taylan yapılan bu değişikliğin kiracılara yüzde 10 oranında indirim anlamına geleceğini söyledi. Ekim kira artış oranı ne yazık ki yine ÜFE üzerinden hesaplanacak ve Ocak 2019 itibari ile kira zam oranı hesaplamasında TÜFE kullanılmaya başlanacak. Ocak ayına kadar yapılacak olan kira artışları için ise yine ÜFE ortalaması temel alınarak zam hesaplaması yapılacak. 1 Aylık Kira Bedeli Kiracının Cebinde Kalacak!Ağustos 2018 ÜFE kira zam oranı yüzde 18,78 olarak belirlenirken Ağustos 2018 TÜFE oranı ise yüzde 12,61 olmuştu. Yani Ağustos ayında kira zam oranı ÜFE değil de TÜFE üzerinden hesaplansaydı aylık kirası bin lira olan kişiler 61,70 lira aylık bir yılda ise toplamda 740 lira daha az kira zammı ödeyeceklerdi. Ödenen kira bedeli yükseldikçe kiracıların cebinden çıkan para tutarı da daha fazla azalacak. Yapılan bu yeni yasal düzenleme ile kiracıların kiralarında yüzde 10 oranında bir ucuzlama yaşanacak. Hükümetin enflasyonla mücadele programı başarılı olursa kira zam oranı daha da düşecek ve kiracılar rahat bir nefes alacak. Haber Kaynağı: emlak365.comNOT: BU HABERİN İZİNSİZ, AKTİF LİNK VERİLMEDEN, BİR BÖLÜMÜNÜN ALINMASI VEYA TAMAMININ KOPYANIP KULLANILMASI DURUMUNDA HUKUKİ SÜREÇ BAŞLATILACAKTIR…"


Gelişmelerden Haberdar Olun

@