Kiracıların Eve Verdikleri Zararlar Nasıl Tespit Edilir, Ev Sahipleri Ödemeyi Nasıl Alabilir?

Kiracıların evden çıkarken evi teslim ettiği sırada bazı sorunlar yaşanmaktadır. Peki ev sahipleri kiracıların evi teslim ederken eve verilen zararların tespitini nasıl yaptırabilir? Zarar tespiti yapılmayan ev için ev sahipleri kiracılardan herhangi bri ödeme talep edebilirler mi? 

Emlak Haberleri 11.07.2021 - 20:00 11.07.2021 - 20:00 Emlak 365

Ev sahipleri ile kiracılar arasında yaşanan sorunlar ve bu sorunların hukuki çözümleri için dikkat edilmesi gereken hususlar çok sayıda vatandaşın araştırma konusu oluyor. Ev sahipleri kiraladıkları bir evi kiracıya nasıl teslim etmiş ise öyle teslim almak istiyorlar. 

Kiralama süresi içerisinde evin demirbaşlarına bir zarar verilmesi durumunda hukuk önünde kiracılar sorumlu oluyorlar. Ancak ev sahipleri böyle bir durumda hangi işlemleri yapacaklarını pek bilmiyorlar. 

EVE VERİLEN ZARAR KİRACIDAN TALEP EDİLİR Mİ?

Bir kiracı kira sözleşmesi süresi içerisinde kendisine teslim edilen evi muhafaza etmekle yükümlüdür. Konutun demirbaşlarına kiracılar tarafından zarar verilmesi durumunda ise ev sahipleri bu zararların karşılığını kiracılardan alma hakkına sahiptirler.

KİRACI EVE ZARAR VERMİŞSE NE YAPILIR?

Kiracıların eve zarar vermesi durumunda yapılacak olan işlemler de merak ediliyor. Öncelikle kira sözlşemesinin sona erdiği resmen tespit edilmelidir. Bu da ev sahibi ile kiracı arasında bir tutanak hazırlanarak kira sözleşmesinin sonlandırdığının açık bir şekilde belirlenip imza altına alınmasıyla olur. 

Kira sözleşmesinin sona erdiği tespit edilemezse eve verilen zarar ile alakalı olarak ev sahipleri hukuk yolunu tercih edemezler. Tutanak altına alınmayan kira sözleşmesinin sona erdirilmesinin bir hukuki karşılığı yoktur. 

Kira sözleşmesi sözle sona erdirilirse hukuk önünde kira sözleşmesi devam ediyor şeklinde yorumlanır. Bu durumda da eve kiracı tarafından zarar verilmişse dahi sözleşme devam ettiği için kiracıdan talepte bulunulamıyor. Çünkü kiracı kira sözleşmesi süresi içerisinde eve verilen zararları karşılayabilir. 

Kira sözleşmesi sona erdirilmişse ve bu konuda tutanak altına alınmışsa ev sahipleri zarar tespiti için Sulh Hukuk Mahkemesi'ne başvurabilirler. Mahkeme bu başvuru üzerine bir bilirkişi tayin eder  ve gerekirse tanıkları da dinler. Kiracının eve verdiği zarar bu şekilde tespit edilir. 

HANGİ ZARARLAR KİRACIDAN TALEP EDİLEBİLİR?

Kiracıların kiraladıkları evi aynı şekilde teslim etme yükümlülükleri bulunmaktadır. Ancak mahkemelerde bu konuda çok önemli bir ayrım yapılmaktadır. Yıllar içerisinde kullanımdan dolayı meydana gelen yıpranmadan kiracılar sorumlu değildir ve bu kapsama giren zararlar kiracılardan talep edilemez.

Ev sahipleri hor kullanmadan kaynaklanan zararları kiracıdan talep edebilirler. Bu da hukuk yoluyla tespit edilir. Ancak ev sahipleri ile kiracılar aralarında anlaşmaları durumunda hukuki yöntem kullanılmadan mesele çözülebilir. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@