Kiracının Ödemediği Elektrik Faturası Ev Sahibinden Alınır Mı?

Kiracıların kullanmış oldukları elektrik hizmeti için çıkan faturanın ödenmemesi durumunda ev sahibinin sorumluluğu merak ediliyor. Ev sahibi kiracının fatura borcundan sorumlu mudur?

Emlak Haberleri 22.04.2022 - 20:31 22.04.2022 - 20:31 Engin Uzunoğlu

Ev sahipleri ile kiracılar arasında fatura ödenmemesi meselesi zaman zaman sorun olabilmektedir. Kiracı abonelik gerektiren hizmetlerden olan elektrik kullanımından dolayı kendisine çıkan faturayı ödemeyebiliyor. Hatta elektrik faturası borcu bırakıp evden çıkan kiracılara da denk gelinebiliyor. Bu durumda ev sahipleri sorumlu olurlar mı? Ev sahipleri kiracının elektrik faturası borcunu ödemek zorunda kalabilir mi? 

EV SAHİBİ KİRACININ ELEKTRİK FATURASI BORCUNDAN SORUMLU MUDUR?

Kiracıların elektrik faturası borcundan ev sahiplerinin sorumluluğunun olup olmadığı meselesinin kesin bir yanıtı yoktur. Bu duruma kesin bir yanıt verilebilmesi için elektrik aboneliğinin kimin üzerine olduğunun bilinmesi gerekmektedir. Eğer ev sahibi kiracının eve girişinde elektrik aboneliğini üzerine almasını sağlayamamışsa elektrik faturasının ödenmemesinden dolayı sorumlu olabilir. Kendi ismine kayıtlı olan abonelikten doğan tüm sorumluluk o kişiye aittir. Dolayısıyla ev sahibi kendi adına olan aboneliği kiracıya kullandırtırsa tüm fatura borcundan sorumlu olurlar. Hatta bu konuda kendilerini tamamen kiracının insafına barakmış olabilirler.

Kiracı evi kiralarken elektrik aboneliğini kendi üzerine almışsa bu durumda ev sahibinin herhangi bir sorumluluğu doğmamaktadır. Çünkü elektrik faturasının borcu direkt olarak kiracıyı ilgilendirmektedir. Ev sahibinden bu fatura borcu talep edilemez. Ancak burada da bir küçük ayrıntı bulunmaktadır. Bu ayrıntı gözden kaçırılırsa yine bir ev sahibi sorumluluğu doğabilir. 

Kiracının elektrik faturası borcu bırakarak evden çıktığı düşünülsün. Ev sahibi evi yeniden kiraya verirken bu fatura borcu sorun olacaktır. Yeni kiracı elektrik aboneliğini üzerine almak istediğinde bu borç ile karşılaşacaktır. Eğer önceki kriacının elektrik aboneliği için ödediği depozito fatura borcundan fazlaysa fatura borcu o depozitodan mahsup edilerek abonelik devri yapılır. Ancak depozitonun üzerinde bir fatura borcu çıkarsa ev sahibi aciliyetten dolayı bu fatura borcunu ödemek durumunda kalabilir.

Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@