Kiracıya İhtarname Nasıl Çekilir, Kaç İhtarname İle Kiracı Evden Çıkarılabilir?

Ev sahipleri kira ödemelerini yapmayan kiracılara nasıl ihtarname çekeceklerini ve bu kiracıların evden nasıl çıkarılabileceklerini merak ediyorlar.

Kiracıya İhtarname Nasıl Çekilir, Kaç İhtarname İle Kiracı Evden Çıkarılabilir?

Ev sahipleri ile kiracılar arasında kira ödememe sorunun zirveye çıktığı bu dönemde kiracıya ihtarname çekilmesi konusunda yoğun bir araştırma yapılıyor. Ev sahipleri ile kiracılar arasındaki ilişkiyi başlayan kira sözleşmesinin burada çok önemli bir görevi bulunuyor. Kiracılık ilişkisini başlatan yazılı belge anlamına gelen kira sözleşmesinde evin kirasının ne kadar olduğu ve hangi periyotlarda ödenmesi gerektiği yazmaktadır. Kiracıların en temel yükümlülüğü de kira ödemelerinde zamanında yapmak oluyor. Peki kiracı kirayı ödemezse ne yapılır?

KİRACIYA İHTARNAME ÇEKME SORUNU

Ev sahipleri kira ödemeyen kiracılarından bu bedelleri talep etme hakkına sahiptirler. Bunun için de yasal yollar mevcuttur. En temel yasal yol ise kiracıya ihtarname çekip borcun ödenmesinin talep edilmesidir. Kiracının evden çıkarılabilmesi ve bu borcun tahsil edilebilmesi için ihtarnamenin büyük bir önemi vardır. Bundan dolayı ev sahipleri kiracıya gönderecekleri ihtarnameyi noter üzerinden çekmelidirler. Bu şekilde resmi süreç başlatılmış olur.

İHTARNAME ÇEKİLEN KİRACI NE YAPMALI

Kira borcundan dolayı ev sahibinin ihtarname çektiği kiracıya 30 günlük bir süre verilir. Bu 30 gün içerisinde kiracı kira borcunu eksiksiz bir şekilde ödemek zorundadır. Kiracının belirtilen süre içerisinde kira borcunu ödemesi ile sorun çözülmüş olur. Bu şekilde hem kira ödemesi gerçekleşir hem de kiracılık ilişkisi devam eder. her iki taraf için de makul sonuca böyle ulaşılabilir.

KAÇ İHTARNAME İLE KİRACI EVDEN ÇIKARILIR?

Bir kira sözleşmesi yılı içerisinde ev sahipleri haklı gerekçe ile kiracıya iki ihtarname çekerse bu kiracı için evden tahliye süreci başlamış demektir. Ev sahipleri bu iki ihtarnameyi gerekçe göstererek mahkemeye başvurup kiracının evden tahliyesini isteyebilirler. Böylelikle kiracı mahkeme kanalıyla evden çıkarılabilir. Bu duruma düşmek istemeyen kiracıların kire ödemelerini günü gününe yapmaları gerekir.

SONRAKİ HABER