Kiraladıkları Eve Kiracısının İzni Olmadan Giren Ev Sahiplerine Ne Ceza Verilir?

Ev sahibi ile kiracı ilişkileri bazı zamanlarda mahkeme konusu olabiliyor. Bu duruma düşmek istemeyenler benzer konularda mahkemelerin daha önce verdikleri kararlar ile hukuk kurallarını araştırıyorlar. Peki kiraladığı evine kiracısının izni olmadan giren ev sahibine ne ceza verilir? 

Emlak Haberleri 08.07.2021 - 20:13 08.07.2021 - 20:13 Emlak 365

Türkiye'de ev sahipleri ile kiracılar arasında bazı nedenlerden dolayı anlaşmazlıklar yaşanabiliyor. Bu anlaşmazlıkların çözüm yolunu hukluk kuralları çerçevesinde aramayanlar ise ağır cezalar ile karşılaşabiliyorlar.

Ev sahibi olmayı kiralanan ev hakkında istenildiği gibi hareket edilebileceği şeklinde yorumlayanlar hapis cezası dahi alabiliyorlar. Ev sahipleri ile kiracılar arasında yapılan kira sözleşmelerinde taraflar hakların agöre hareket etmek zorundalar.

Kira sözlşemesi imzalanarak kiralanan bir evin kat maliki hakları ücreti karşılığında kiracıya devredilir. Ev sahipleri kiraladıkları evler üzerinde sınırsız bir hak sahibi olmazlar. Kiracıların haklarına riayet edilmelidir. 

EV SAHİPLERİ KİRALADILARI EVLERE İSTEDİKLERİ GİBİ GİREMEZLER

Kat Mülkiyeti Kanunu ve diğer ilişkili kanunlara göre konut dokunulmazlığı ihlali ciddi bir suçtur. Ev sahibi dahi olsa kiracısının izni olmadan kendi mülkiyetinde olan eve istediği gibi girme hakkında sahip değildirler. Buna uymayan ev sahipleri ciddi bir suç işlemiş olurlar.

KONUT DOKUNULMAZLIĞI İHLALİ SUÇU İŞLENİR

Bir ev sahibi hangi nedenle olursa olsun kiracısı evde yokken kapıyı çilingir yardımı ile açarak eve giremez. Bunu yaparsa konut dokunulmazlığı ihlali suçunu tam anlamıyla işlemiş demektir. Kiracının hukuki süreç başlatması halinde ev sahibi hakkında hapis cezası dahi verilebilir. 

ÇİLİNGİRE BİLE CEZA VERİLİR

Hatta böyle bir durumda sadece ev sahip*leri değil o evin kapısını açmaya yardımcı olan çilingir dahi suçlu bulunmaktadır. Yargıtay hükümlerine göre kiracının izni olmadan ev sahibinin yönlendirmesi ile kiliti açan çilingirler eve girmezlerse herhangi bir ceza ile karşı karşıya kalmıyorlar. 

Ancak kapı açıldıktan sonra çilingir eve girerse suça iştirak edilmiş sayılıyor ve ev sahibi gibi cezalandırılabiliyor. Ayrıca çilingirler bir evin kapısını açmadan önce talep eden kişinin o evin sahibi olup olmadığını öğrenmekle yükümlüler.

10 AY HAPİS CEZASI

Konut dokunulmazlığı ihlali suçu önemli suç türlerinden birisi olarak görülüyor. Geçmişte benzer şikayetlerle görülen davalarda kendi evine kiracısının izni olmadan giren ev sahiplerine 10 ay hapis cezası verildiği dahi oldu. 

Ev sahiplerini haklıyken haksız duruma düşüren konut dokunulmazlığı ihlali suçu için dikkatli olmaları gerekiyor. Kiralama işlemi ile o evin kullanım hakkının bir başkasına devredilmesi gerçekleşiyor. Bundan dolayı da ev sahipleri kiraladıkları evlerde sınırlı haklara sahip oluyorlar.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@