Kiralanan Evde Acil Olmayan Tadilat Ev Sahibinden Habersiz Yapılırsa Masraflar Kiradan Düşülür Mü?

Kiracılar ile ev sahipleri arasında yaşanan sorunların hukuki çözüm yolları merak ediliyor. Ev sahibinden habersiz acil olmayan tadilat yapılırsa kiradan düşülür mü?

Emlak Haberleri 20.12.2021 - 01:36 20.12.2021 - 01:36 Engin Uzunoğlu

Ev sahipleri ile kiracılar arasında yaşanan sorunların oldukça yükseldiği bir süreçten geçiliyor. Çok çeşitli konularda ev sahipleri ile kiracılar karşı karşıya gelebiliyorlar. Bu durumda da anlaşmazlıklar çözüm yolları yasal yollarla aranabiliyor. Hem ev sahipleri hem de kiracılar kira sözleşmesi imzalayarak birbirlerine karşı sorumlu olmaktadırlar. Her iki taraf da kira sözleşmelerinden doğan yükümlülüklerini eksiksiz bir şekilde yerine getirmekle mükelleftirler. 

KİRACININ TADİLAT YAPMA SORUNU NASIL ÇÖZÜLÜR?

Kiracılar zaman zaman kiraladıkları evlerde tadilatlar yapabilmektedirler. Bu konuda doğru olan yöntem tadilat yapılmadan önce ev sahibine haber vererek anlaşma sağlanmasıdır. Ev sahibi tadilata izin verir ve kiradan düşülmesini kabul ederse arada bir sorun çıkmamaktadır. Ancak kiracılar her zaman bu yolu tercih etmiyor ve ev sahiplerinden habersiz bir şekilde tadilat yapabiliyorlar. Bu durumda da ev sahipleri tadilat masraflarının kiradan düşülmesini kabul etmiyorlar. Peki ev sahibinden habersiz tadilat yapılırsa bunun yasal sonuçları nelerdir?

TADİLATTA ACİLİYET AYRINTISINA DİKKAT!

Kiralık bir evde acil tadilat gerekiyorsa ve o sırada herhangi bir nedenden dolayı ev sahibine ulaşılamıyorsa kiracılar bu tadilatı yaptırabilirler. Örneğin alt kata banyodan su sızması durumunda bunun tadilatının yapılması ve sonraısnda kiradan düşülmesi uygun bir uygulamadır. Tüm acil tadilatlar burada aynı uygulamaya tabi olabilmektedir. Ancak her tadilat aciliyet gerektirmemektedir. bu aciliyet konusunda herhangi bir tartışma olmaması gerekir. AKsi durumunda sorunun çözümü mahkeme süreçlerine dahi taşınabilir.

ACİL OLMAYAN TADİLAT  HABERSİZ YAPILIRSA NE OLUR?

Yapılması acil olmayan, beklenirse herhangi birisinin zarar görme ihtimali bulunmayan tadilatların ev sahibinden habersiz bir şekilde yapılması uygun değildir. Eğer kiracı bu konuda erken davranıp tadilat yaparsa ev sahibinin keyfi muamelesine maruz kalabilirler. Eve yapılan bu tadilat ev sahibi tarafından kabul edilmeyebilir ve kiradan düşülemez. Bu durumda kiracı yasal yollara başvursa dahi yaptığı tadilatın masrafını alamaz. Hatta eğer kiralanan evde tadilatla büyük değişiklik meydana gelirse ev sahibi tadilatın ortadan kaldırılmasını ve evin eski haline getirilmesini isteyebilir. Kiracılar kiraladıkları evi kiraladıkları gibi muhafaza etmekle yükümlüdürler. Bunun aksi bir faaliyet evi güzelleştirse bile ev sahibi tarafından istenmezse aslına geri döndürülmesi gerekir.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@