Kiralar Dörde Katladı, Zam Şampiyonu Olan İlçeler Belli Oldu!

Konut fiyatlarına gelen zamlar kiraları da vurdu. Kiralık konutun az talebin ise yüksek olması ile kiralık ev fiyatları alev aldı, cepler yandı!

Emlak Haberleri 01.09.2021 - 11:34 01.09.2021 - 11:36 Gülcan Özer

Kiralık ev fiyatları alev aldı, cepler yandı! Konut fiyatlarında yaşanan artış kiralık ev fiyatlarına da yansıdı. Kiralık evlerin az, kiralık ev arayan kişilerin çok olması ile beraber bozulan arz - talep dengesi rekor zamları da beraberinde getirdi. 

Öğrenciler kiralık ev bulmakta zorlanırken pek çok evlencek çift ise çareyi geçici olarak aileleri ile aynı evde oturmakta arıyor. Evini taşımak zorunda kalan vatandaşlar ise fiyatta pazarlık dahi yapamadan bulduğu her evi kiralamak mecburiyetinde kalıyor. 

KİRALIK EV FİYATLARI CEP YAKIYOR! YÜZDE 400 ZAM İLE TARİHİ REKOR KIRILDI

Kiralık ev fiyatları son dönemde Türkiye'nin en çok konuşulan gündem maddeleri arasına girerken 2020 ile 2021 yılı arasında yapılan kira zammı yüzde 100'ü aşarken İstanbul'da yüksek gelirli kişilerin oturduğu semtlerde bu artış yüzde 360 seviyesine ulaşarak tarihi bir rekor olarak kayıtlara geçti.

kiralar-dörde-katladı

KİRALIK EV FİYATLARI NEDEN YÜKSELDİ, NE ZAMAN DÜŞECEK?

Pek çok faktörün üst üste gelmesi ile beraber kiralık ev fiyatlarında tarihi zamlar ortaya çıktı. 2020 senesinde zirveye tırmanan pandemi nedeni ile öğrencilerin evlerini boşaltarak memleketlerine dönmesi ile pek çok ev boş kalmış, özel yurtlar ise krize dayanamayarak kapanma kararı almıştı. 

Süreçte bu sene yüz yüze eğitime başlanacak olması ile beraber hem üniversiteye yeni kayıt olan öğrenciler hem de üniversitede eğitimine devam eden öğrencilerin eş zamanlı olarak arayışa başlaması ile konuta olan talep rekor kırdı. Özel yurtların kapanması ile öğrenciler kiralık ev aramaya başlarken eskiden öğrencilere kiralanan ucuz evlerin Suriyeli ve Afgan mülteciler tarafından kiralanmış olması boş kiralık ev bulmayı imkansız hale getirdi. 

Pandemi döneminde yaşanan ekonomik dalgalanma nedeni ile pek çok büyük inşaat firması ve müteahhit konut projelerini rafa kaldırırken düşen konut üretimi de piyasada boş daire bulmayı zorlaştırdı. Kentsel dönüşüm projelerinin de hızlanması ile evleri yıkılan ev sahiplerinin de kiraya çıkması ile kiralık ev piyasası adeta büyük bir savaş alanına döndü. Kiralık ev arayan kişilerin sayıları artarken boş kiralık ev sayısı ise düşüş gösterdi.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@