Kiralara Pandemi Ayarı! Kanuni Düzenleme Yapılıyor, Kira Düzenlemesi Geliyor!

Koronavirüs sürecinde en çok tartışılan konulardan birisi olan kira düzenlemesi hakkında Hükümet harekete geçti. Yargı Reform Paketi kapsamında pandemiden etkilenen işletmelerin kiralarının ödenmemesini sağlayacak yasal çalışmada sona gelindi.

Kiralara Pandemi Ayarı! Kanuni Düzenleme Yapılıyor, Kira Düzenlemesi Geliyor!

Türkiye'de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bir süre önce açıkladığı Yargı Reform Paketi'nden kira düzenlemesi çıktı. Borçlar Kanunu'nda yapılacak olan düzenleme ile işletmelere salgın nedeniyle kapalı oldukları dönemlerde kiradan muaf tutulacaklar. Bu durum kanuni düzenleme ile belirlenip netleştirilecek.

KİRALARA SALGIN DÖNEMİ DÜZENLEMESİ

Yapılması düşünülen kanuni düzenlemeye dair edinilen bilgilere göre kira sözleşmeleri konusunda değişiklik yapılacak. Bu değişiklik ile salgın şartlarında kira ödemelerinin nasıl olacağı, hangi sistemin uygulanacağına dair çerçeve net bir şekilde çizilecek. Üzerinde yapılan çalışmaya göre idarenin kararı ile zorunlu olarak faaliyetlerini durduran ve dolayısı ile kapalı kalan iş yerlerinin kiraları kapalı kaldıkları süre boyunca ödenmeyecek. Ancak bu konuda net bir karara varılmadı. Kiranın tamamının ödenmemesinin değil bir kısmının ödenmemesine dair de bir kanuni düzenleme teklifi de görüşüliyor.

KAPATILAN İŞ YERLERİ KİRADAN MUAF OLACAKLAR

Türkiye'de şu anda uygulanan Borçlar Kanunu salgın döneminde iş yerlerinin kiralarına dair bir düzenleme içermiyor. Şu anda bu alanda yaşanan anlaşmazlıklara anlaşma yoluyla veya mahkeme kanalıyle çözüm üretilmeye çalışılıyor. Ancak çoğu zaman da bu çözüm arayışları sonuçsuz kalıyor. Yeni düzenleme yapılıp Borçlar Kanunu'na eklenmesi durumunda AVM'ler, restoranlar, lokantalar, kafeler, spor salonları gibi iş yerleri İl Hıfzıssıhha Kurulları tarafından faaliyetleri durdurulduğunda herhangi bir işleme gerek duymaksızın kapalı kaldıkları süre boyunca kira ödemekten kurtulacaklar.

BORÇLAR KANUNU'NDA DEĞİŞİKLİK

Yapılacak olan kanuni düzenleme hakkında AK Parti kaynakları “Ortada bir ticari faaliyet var ve bu nedenle kira sözleşmeleri yapılıyor. O ticari faaliyet engellenince ortaya gelir kaybı çıkıyor. Bu nedenle kapalı kalınan süre ile sınırlı kalmak suretiyle kiraların ödenmemesine dair bir öneri var. Bu öneri doğrultusunda yapılacak olan kanuni değişiklik Borçlar Kanunu'na eklenecek. Savaş zamanların, OHAL'lerde, terör saldırılarında kapatılan iş yerlerin kiralardan sorumlu olmayacaklar. Kira sözleşmelerine buna dair düzenlemeler getirilecek. Bu sözleşmelerde zorunlu haller net şekilde ifade edilecek.” yorumunu yaptılar.

Öte yandan ilgili öneri kanunlaşırken Mart 2020'den sonrası ödenmeyen kiralar için de geçerlidir ibaresinin ekleneceği bildirildi. Bu şekilde pandemi sürecinde kiralarını ödemekte güçlük çeken işletmelerin bu sorunlarının aşılması için çözüm bulunmuş olacak.