Kiralara Tavan Fiyat, Boş Evlere Ek Vergi! Ceplerdeki Kiralık Ev Fiyatları Yangını Nasıl Söndürülecek?

Kiralık ev fiyatları asgari ücret ile yarışını tüm hızı ile sürdürürken bazı bölgelerde asgari ücrete dahi kiralık ev fiyatı bulunamaz oldu. Ev fiyatları ne zaman düşer, kiralar ucuzlar mı?

Emlak Haberleri 21.09.2021 - 11:45 21.09.2021 - 11:47 Gülcan Özer

İstanbul, Ankara ve İzmir başta olmak üzere son dönemde pek çok şehirde yaşanan fiyat artışları artık yerini büyük bir kiralık ev kabusuna bıraktı. Pek çok bölgede acil ev tutmak zorunda olan kişiler istenen fahiş kiralara razı olmasına rağmen boş ev bulamazken kiralık ev fiyatlarında yaşanan anormal artış vatandaşı isyan ettirdi. 

Emlakçılar kendilerini boş ev olmadığını söyleyerek savunurken boş kiralık evlerin karaborsaya düştüğü şehirlerde bazı ev sahiplerinin ise fırsatçılığa soyundukları belirtiliyor. Daha fazla para kazanma hırsı ile akıl almaz yöntemler denenirken vatandaşın mağduriyeti her geçen gün büyüyor. Almanya başta olmak üzere tüm dünyada büyük bir kiralık ev krizi yaşanırken yeni müdahale önerileri de gündeme taşınıyor. 

BOŞ EVLERE EK VERGİ UYGULAMASI DEVREYE GİRER Mİ?

Yaşanan sıkıntılı süreci köşesine taşıyan Sabah Gazetesi yazarı Mevlüt Tezel dünyada da benzer bir kiralık ev krizinin yaşandığını belirterek bu sorunu en çok hisseden ülkelerden birinin de Almanya olduğunu dile getirdi. Tezel Almanya'da Berlin Duvarı'nın yıkılmasından sonra yatırım fonlarına ya da özel sermaye şirketlerine verilen 200 binden fazla konutun kamulaştırılması konusunun referanduma taşındığını belirterek bu konutların ucuz fiyatla kiraya verileceğini dile getirdi. 

İstanbul'da şu anda sayıları 400 ile 700 arasında değişen hiç oturulmamış boş ev bulunduğunu belirten Tezel boş duran dairelerin bir şekilde kullanıma açılarak bu kiralık ev krizinin çözülebileceğini belirtti. Boş duran evini satmayan ya da kiraya vermeyen kişilerden ek vergi alınabileceğini, böylelikle evin kiraya verilmesinin teşvik edileceğini belirten Tezel yine semtlere göre kiralık evlerin metrekare fiyatına tavan sınırlaması getirtilebileceğini dile getirdi.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@