Kiralara Yeni Fırsatçılık Zammı! Öğrenciler Yola Çıktı, Kiralar Fırladı

Üniversitelerde yüz yüze eğitim kararı kiralara zam yağmuru yaşanmasına neden oldu. Kiralık ev fiyatları uçuşa geçti, zamlar vatandaşı isyan ettirdi!

Kiralara Yeni Fırsatçılık Zammı! Öğrenciler Yola Çıktı, Kiralar Fırladı

Koronavirüs salgını nedeni ile alınan tedbirler kapsamında üniversitelerde uzaktan eğitime geçiş yapılmış, pek çok öğrenci zorunlu olarak yaşadığı şehre dönüş yapmıştı. Boşuna kira ödemek istemeyen öğrencilerin boşalttğı evler nedeni ile o dönemde kiralarda düşüş yaşanmıştı.

Daha sonra başlatılan kentsel dönüşüm projeleri ve artan mülteci göçü ile boş evler hızla dolmuş, İstanbul başta olmak üzere pek çok şehirde kiralık ev kıtlığı başlamıştı. Kiralık eve artan talebe rağmen boş olan kiralık ev bulunamaması ile beraber ev kiralarına zam yağmuru başlamıştı.

KİRALIK EV FİYATLARINA YÜZ YÜZE EĞİTİM ZAMMI!

Üniversiteler tarafından açıklanan yüz yüze eğitim kararı ile beraber üniversitelerin olduğu şehirlerde kiralık ev fiyatlarında yaşanan artış dikkat çekti. Öğrenci şehri olarak anılan ve öğrencilerin çok olduğu şehirlerde yapılan zamlar büyük tepki toplarken vatandaş yaşanan durumu fırsatçılık olarak değerlendirdi.

öğrenciler-döndü-kiralar-uçtu

Endeksa Kurucu Ortağı ve Genel Müdürü Görkem Öğüt konu hakkında yapmış olduğu açıklamasında "Başta İstanbul olmak üzere, İzmir, Ankara, Eskişehir, Bursa, Antalya, Trabzon, Aydın, Konya, Adana, Edirne, Muğla, Sakarya gibi illerde yıllık kira artış oranı yüzde 5 ile yüzde 28 arasında artış gösterdi. Kiraların en çok artış gösterdiği iller ise Adana ve Tekirdağ oldu" diyerek yaşanan artışlara dikkat çekti.

KİRALARA GELEN ZAMLAR NEDENİ İLE ÖĞRENCİLER TAŞINMAYI ERTELEDİ!

Kiraya en fazla zam gelen iki il Adana ve Tekirdağ olurken bu zam şampiyonu illerimizi sırası ile Samsun, Isparta ve İstanbul takip etti. Isparta'da ortalama kira fiyatları 990 liraya yükselirken gelen zamların ardından İstanbul'da ortalama kira fiyatı ise bin 812 lira olarak hesaplandı.

Evden çalışma sistemine geçiş yapılması ile beraber bahçeli ve balkonlu evlere olan talep rekor oranda yükselirken bu evlerin hem satılık hem de kiralık fiyatları cep yakmaya başladı. Kiralara gelen rekor zamlar nedeni ile öğrenciler taşınmayı ertelerken sosyal medyada da kiralara yapılan zamlar gündem oldu.

Vatandaşlar daha önce de kamu bankaları tarafından indirimli kredi kampanyasında benzer bir durum yaşandığını belirterek fırsatçılık zamları için devletin duruma müdahale etmesini istediler.

SONRAKİ HABER