Kiralık Ev Krizi Büyüyor! Her 100 Kiracıdan 40'ı Evinin Kirasını Ödemekte Zorlanıyor

Kiralık ev fiyatlarına gelen zamlar kiracıların belini bükerken yapılan son araştırma sonuçları kiracıların sadece kiralık ev bulmakta değil aynı zamanda kiralarını ödemekte de zorlandıklarını çıkardı

Kiralık Ev Krizi Büyüyor! Her 100 Kiracıdan 40'ı Evinin Kirasını Ödemekte Zorlanıyor

3 Aralık 2021 tarihi itibari ile başlayan İstanbul Konut Zirvesi dün itibari ile sona erdi. İstanbul Planlama Ajansı (İPA) ile İBB İmar ve Şehircilik Daire Başkanlığı iş birliği ile düzenlenen zirvede gayrimenkul sektörünün sorunları, bugünü ve geleceği masaya yatırıldı.

Düzenlenen zirvede yaşanan gelişmeleri değerlendiren İPA Başkanı Emrah Şahan kira fiyatlarında yaşanan artış hakkında önemli bilgiler verdi. Koronavirüs salgını döneminde yaşanan sürecin ev fiyatları ve kiralara zam olarak yansıdığı belirtilen zirvede İstanbul'da kiralık ev fiyatlarına yüzde 65 oranında zam yapıldığı dile getirildi.

KİRACILARIN YÜZDE 40'I KİRASINI ÖDEMEKTE ZORLANIYOR!

İstanbul'da düzenlenen Konut Zirvesi sonrasında önemli açıklamalarda bulunan İstanbul Planlama Ajansı Başkanı Emrah Şahan "Koronavirüs salgınının getirdiği güvencesiz koşullar ve ekonomik krizle birlikte konut politikalarının yetersizliği daha belirgin hale geldi.

Küresel ve yerel ölçekte konut sorununun boyutlarının anlaşılması, konut meselesinin barınma hakkı çerçevesinde değerlendirilmesi, konut politikalarına ilişkin kapsayıcı stratejilerin belirlenmesi ve kalıcı çözümlerin üretilmesi önemli gereklilikler olarak karşımıza çıkıyor" diyerek konut sektöründe yaşanan krizin derinleştiğini söyledi.

İstanbul'da kiralık ev fiyatlarına son 1 senede yüzde 65 oranında zam geldiğine dikkat çeken Şahan, İPA tarafından yapılan saha araştırması sonucunda kiracıların yüzde 40'ının ev kiralarını ödemekte zorlandığını tespit ettiklerini dile getirdi. İstanbul'da şu anda üretilen yeni konutların üst gelir grubuna yönelik olduğunu belirten Şahan barınma sorununun çözümü için alt gelir grubu konutlara ağırlık verilmesi gerektiğinin altını çizdi.

SONRAKİ HABER