Kiralık Evde Mutfak Dolabı Düşerse Oluşan Zararı Ev Sahibi Mi Karşılar?

Kiracılar ile ev sahipleri arasında masraflarla alakalı olarak anlaşmazlıklar yaşanabiliyor. Kiralık bir evde mutfak dolabı düşerse oluşan zararı kim karşılar?

Emlak Haberleri 02.05.2022 - 01:00 02.05.2022 - 01:00 Engin Uzunoğlu

Kiracılar ile ev sahipleri arasında yaşanan anlaşmazlıkların önemli bir kısmı oluşan masrafların karşılanması noktasında yaşanıyor. Mutfak dolabının düşmesinden kim sorumludur? Mutfak dolabı düşmesi sonucunda oluşan zararı kim karşılar? Mutfak dolabı düşerse kiracının maddi ve manevi kayıpları ev sahibi tarafından mı ödenir? Kiracının mutfak dolabının düşmesi halinde sorumluluğu var mıdır? 

MUTFAK DOLABI DÜŞERSE NE OLUR?

Kiralık evlerde bulunan tüm demirbaşlardan ev sahipleri sorumludurlar. Ev sahipleri bu demirbaşlara dair onarım, değişme, yenileme tüm masrafları karşılamak durumundadır. Esasında bir kiralık evde mutfak dolabı değişmesi gerekiyorsa bunun masraf adresi ev sahibi olacaktır. Çünkü demirbaşlarda kiracının tek sorumluluğu hor kullanmamaktır. Geri kalan tüm sorumluluk ev sahibine aittir. 

Mutfak dolabının düşmesi meselesi evlerle zaman zaman karşılaşılabilen bir kaza türüdür. Bu durumda ciddi zararlar meydana gelebilir. Hatta mutfak dolabı üzerine düşmesi suretiyle sakat kalan, vefat eden kişiler de olabilmektedir. Bu durumda sorumluluğun kimde olacağı merak ediliyor. Öncelikle sorunun tespiti için mutfak dolabının neden düştüğünün tespit edilmesi gerekiyor. 

Mutfak dolabı kiracının hor kullanmasından dolayı düştüğü tespit edilirse oluşacak olan zarardan da kiracı mesul olacaktır. Ancak bunun tespit edilmesi kolay olmayacağı için kiracılar genellikle bu masraflardan kurtulabilmektedirler. Ev sahiplerinin ise böyle bir imkanı bulunmamaktadır. Eğer mutfak dolabı düşerse dolabın yenilenmesi, kiracının zarar gören mutfak eşyaları, yaralanan varsa tedavi masrafları tamamen ev sahibine aittir. Ev sahiplerinin bu masraflardan kaçınma imkanları bulunmamaktadır. 

Mutfak dolabının düşmesinde ev sahibi ve kiracı dışında bir de o dolabı imal edip montajını yapan kişi veya firma da sorumlu olabilmektedir. Bu durumda masraflar bu şekilde de karşılanma yoluna gidilebilir. Ancak burada kiracı konu dışı kalmaktadır. Masrafın kimin tarafından ödeneceği ev sahibi ile firma arasında görüşülüp karara bağlanmaktadır.

Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@