Kiralık konut krizi büyüyor: Bu ilçede asgari ücretin altında ev kalmadı

Kiralık ev fiyatları her geçen gün artarken bir ilçedeki rakamlar pes dedirtiyor. Bu ilçede asgari ücretin altında daire bulunmuyor.

Emlak Haberleri 01.05.2022 - 02:05 01.05.2022 - 02:05 Büşra Uluşen

Türkiye'de kiralık konut krizi her geçen gün büyüyor. Tüm illerde artan kiralık ev fiyatları nedeniyle asgari ücretlilerin ev bulması oldukça güç bir hal aldı. Kadıköy Geçinemiyoruz Kampanyası, hazırladıkları 'Kadıköy kiralık konut' raporunu yayınladı. Raporda, ilçedeki vatandaşların geçinme sorunları ve kiralık konut krizi gözler önüne serildi.

Asgari ücretin altında kiralık ev kalmadı

Söz konusu raporda, Türkiye genelinde ortalama kira ücretinin 3 bin 100 TL olduğu ifade edilirken, İstanbul'da kira ortalamasının normalin iki katı olduğu ortaya çıktı. İstanbul'da ev kiralamak isteyen kişilerin cebinden 6 bin 500 TL çıkması gerekiyor. 

İstanbul'da asgari ücreti aşan kira fiyatları ile beraber hane halkı gelirinde kiraya ayrılan payın arttığı ifade edilen raporda, Birleşmiş Milletler (BM) yaşamaya elverişli konut kriterlerine göre konut masraflarına ayrılan payın en çok yüzde 30 olması gerekirken Türkiye'de bu oranın katlanarak arttığı belirtildi. 

Kadıköy'de kiralar 17 bin TL oldu!

Raporda, Kadıköy'de şu an mevcut olan 692 adet kiralık daire ilanının ortalamasının 17 bin 381 TL olduğu, mevcut ilanlarda 50 bin TL'den 160 bin TL'ye kadar çıkan kiralar da olduğu belirtildi. Ortalama kira ücreti 12 bin lirayı bulurken, asgari ücretlinin burada yaşamasının imkansız olduğu görülüyor. 

Kadıköy'de asgari ücretlinin maaşının tamamını vererek kiralayabileceği sadece 3 adet ilan olduğu ifade edilirken, kiralık konut sayısı da önceki yıllara göre 3'te 1 oranında düştü. Kiralık konut krizinde yaşanan sorunun bir ihtiyaçtan ziyade Türkiye'de derinleşen ekonomik krizin bir göstergesi olduğu dile getirildi.

Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@