Kirasını Ödemeyen Kiracı Tek İhtarname İle Evden Çıkarılır Mı?

Ev sahipleri kirasını ödemeyen kiracılara dair büyük sorunlar yaşayabiliyor. Peki ev sahibi tek ihtarname gönderdiği kiracısını evden çıkarabilir mi?

Emlak Haberleri 11.01.2022 - 23:56 11.01.2022 - 23:56 Engin Uzunoğlu

Ev sahipleri ile kiracılar arasında yaşanan sorunların en başlıcası kiracıların kira ödemesi yapmamaları oluyor. Son dönemlerde bozulan ekonomiden dolayı kirası ödemesini aksatan kiracıların sayısında bir hayli artış meydana geldi. Ev sahipleri bu anlamda mağduriyet yaşarken kiracılşarını evden çıkarabilmek için de girişimlerde bulunuyorlar. Kirasını ödemeyen kiracıya tek ihtarname gönderen ev sahibi onu evden çıkarabilir mi?

EV SAHİBİNİN KİRACIYI EVDEN ÇIKARMASI

Bir ev sahibinin kiracısını kira ödemediği gerekçesiyle evden çıkarabilmesi için bazı şartların yerine gelmesi gerekiyor. Öncelikle kira ödemeyen kiracılara ev sahipleri ihtarname göndermelidir. Bu ihtarnamede ev sahibi kiracısına kira ödemesini yapmasını bildirerek 30 gün süre verir. 30 günlük sürede kira ödemesi gerçekleşmezse icra takibinin başlayacağı bildirilir. 

İhtarname gönderilen kiracı kendisine verilen süre içerisinde kirasını öderse kira sözleşmesi herhangi bir şekilde etkilenmez. Kiracılık durumu aynı şartlarda devam eder. Ancak kiracı verilen süreyi değerlendirmez ve kira borcunu ödemezse icra takibi ve ardından da kirasını ödemediği için kiracı hakkında tahliye davası açılabilir.

TEK İHTRNAME İLE KİRACI EVDEN ÇIKARILIR MI?

Bir kiracının evden çıkarılması için ev sahibinin tahliye davası açması gerekmektedir. Bu tahliye davasının kabul edilmesi ise bazı şartların yerine gelmesi ile mümkündür. Öncelikle ev sahipleri tek ihtarnameyi gerekçe göstererek kiracılarının aleyhlerinde tahliye davası açamazlar. Bir kiracı hakkında tahliye davasının açılabilmesi için kira sözleşmesi döneminde ev sahibinin kiracısına haklı gerekçelerle iki ihtarname göndermiş olması gerekiyor. Bu koşul yerine getirilmedikçe kanunlar ev sahiplerinin yanında durmuyor. Dolayısı ile ev sahipleri kiracıları hakkında tahliye davası açmak isteseler de arzu ettikleri hukuki sonucu elde edemiyorlar.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@