Kirayı Geciktiren Kiracı Nasıl Tahliye Edilir?

Ev sahipleri ile kiracılar arasında kira ödemesinde yaşanan sorunlar nedeni ile sıklıkla anlaşmazlıklar yaşanabilmektedir. Peki, kirayı ödemeyen, geciktiren kiracı nasıl çıkarılır, tahliye edilir?

Emlak Terimleri 18.01.2022 - 07:18 18.01.2022 - 07:37 Gülcan Özer

Kira sözleşmesi kapsamında kiralanan ev için ödenecek kira bedeli ve kira ödeme tarihi belirlenmektedir. Kiracı sözleşmede yazan hüküm gereği belirtilen tarihlerde anlaşılan kira bedelini düzenli olarak ödeme sorumluluğuna sahiptir. Kiracının kirayı geç ya da eksik yatırması ev sahibi için kira sözleşmesinin haklı fesih sebepleri arasında yer alır. 

Yani kiranın gecikmesi durumunda kira sözleşmesi devam etse dahi ev sahibinin kiracıyı tahliye davası açma hakkı ortaya çıkar. Peki, kiracı evden nasıl çıkartılır, tahliye talepli icra takibi nasıl yapılır, kiracıya ihtarname nasıl çekilir?

KİRACI NASIL ÇIKARILIR 2022?

Kiracının devam eden kira sözleşmesi bulunuyorsa ve ev sahibinin kiracıyı çıkarması gibi bir durumu söz konusu olamaz. Ancak kira sözleşmesinin haklı fesih sebepleri arasında yer alan kiracının geç ödenmesi ya da ödenmemesi gibi durumlarda ev sahibinin tahliye hakkı ortaya çıkar. Kiracının kirayı ödememesi ya da geciktirmesi durumunda kullanılabilecek iki yöntem bulunmaktadır. Bunlardan ilki ev sahibinin kiraya konu olan taşınmazın adres olarak bağlı olduğu Sulh Hukuk Mahkemesi üzerinden tahliye davası açarak, 0Dava sonunda ilamı icraya koyarak kiralık evin tahliyesini talep etmesidir. 

İkincisi ve daha kolay olan yolu ise doğrudan icra dairesine başvuruda bulunularak taşınmazın tahliyesinin talep edilmesidir. Bu yöntem ile taşınmazın tahliyesi sağlanır. Kiranın ödenmemesi durumunda bu şekilde talepli ilamsız takip yapılarak kirasıni ödemeyen kiracının tahliyesi yapılmış olur.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@