Klima Sesi Şikayet Edildi, Komşuya Gürültü Kirliliği Nedeni İle 14 Bin TL Para Cezası Kesildi!

Pandemi döneminde pek çok alanda olduğu gibi komşuluk ilişkileri de büyük bir sınavdan geçmeye devam ediyor.

Klima Sesi Şikayet Edildi, Komşuya Gürültü Kirliliği Nedeni İle 14 Bin TL Para Cezası Kesildi!

Pandemi döneminde pek çok alanda olduğu gibi komşuluk ilişkileri de büyük bir sınavdan geçmeye devam ediyor. Koronavirüs salgını döneminde hem insanların evden çalışma sistemine geçiş yapması hem de öğrencilerin uzaktan eğitime başlaması ile beraber herkesin uzun süre evde olması komşular arasında gürültü şikayetlerinde de rekor oranda artış yaşanmasına neden olmuştu.

KOMŞU KLİMA SESİ RAHATSIZ ETTİ, 14 BİN TL PARA CEZASI KESİLDİ!

TRT Haber Kanalı tarafından yapılan habere göre söz konusu olay Antalya'da yaşandı. Antalya'da pek çok kişi kışın ısınma ve yazın serinlemek amacı ile klima kullanırken şehirdeki klima yüksek ses şikayetlerinde de rekor artış meydana geldi. Konu hakkında Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü 2020 yılında çevre ve gürültü kirliliğine neden olanlara göz açtırmadı.

Çevre ve Şehircilik Antalya İl Müdürlüğü ekipleri gelen gürültü şikayetleri ve komşu gürültüsü şikayet ihbarlarının tümünü değerlendirdi ve denetime aldı. Ekipler tarafından yapılan denetimlerde 2020 yılında 9 milyon 900 bin liralık gürültü kirliliği para cezası kesildi. Bu para cezasının 9,2 milyonu işletmelere kalan 700 bin liralık bölümü ise kişilere yazıldı.

Yaz döneminde nüfusun 2 katına çıktığı Antalya'da klima kullanımı yoğun olarak gerçekleşirken bakım ve tadilatlarını yaptırmayan kişilerin klimalar büyük bir gürültü kirliliği oluşturdu. Gürültü kirliliğine sebep olan klimanın sahibini komşusu Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ekiplerine şikayet etti.

Klima Sesi Şikayet Edildi, Komşuya Gürültü Kirliliği Nedeni İle 14 Bin TL Para Cezası Kesildi! - Resim 1

GÜRÜLTÜ KİRLİLİĞİ SORUNU ÇÖZMEDİ!

Çevre ve Şehircilik Antalya İl Müdürlüğü ekipleri tarafından şikayet üzerine yapılan denetimde ev sahibi olan kişinin klimasını tamir ettirmesi istendi ve ses gürültüsü sorununu çözmek için süre tanındı. Söz konusu sürenin dolmasının ardından yapılan ikinci denetimde sorunun çözülmediğinin tespit edilmesi üzerine ev sahibine komşusunu rahatsız ettiği gerekçesi ile ekipler tarafından 14 bin 740 liralık para cezası kesildi.

EKİPLER HASSAS DİNLEME YAPIYOR, GÜRÜLTÜ YAPAN KOMŞUYA PARA CEZASI KESİLİYOR!

Ekipler gelen şikayeti değerlendirirken önce sessiz ortamda dinleme yaparak ölçüm gerçekleştirirken ardından klima açılarak ikinci ölçüm yapılıyor. Süreçte yasal ses sınırı olan 5 desibel üzerinde tespit edilen gürültü hakkında ise yasal işlem uygulanıyor ve para cezası kesiliyor. İlk etapta Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ekipleri tarafından para cezası kesilirken para cezasına rağmen klimasının ses sorunun çözmeyen kişilerin klimaları Valilik ekipleri tarafından sökülebiliyor. Bu nedenle yüksek sesle çalışan klimaların mutlaka düzenli bakımlarının yapılması, montaj aşamasında mutlaka uzman ekipler tarafından doğru montajın yapılması gerekiyor.