Konut Dokunulmazlığı Nedir, Kiracısından İzinsiz Eve Giren Ev Sahiplerine Ceza Verilir Mi?

Konut dokunulmazlığı Anayasa ile güvence altına alınmış bir vatandaşlık hakkı olarak bilinmektedir. Peki konut dokunulmazlığının ihlal edilmesi durumunda hangi cezalar verilir? Konut dokunulmazlığı ihlaline hapis cezası verilir mi? Kiracısından izin almadan eve giren ev sahiplerine ceza verilir mi?

EMLAK HABERLERİ 24.06.2021 - 05:00 24.06.2021 - 05:00

Konut dokunulmazlığı vatandaşların en özel yaşam alanları olan konutlara izinsiz girilemeyeceğini ifade eden bir Anaysal haktır. Herkesin konut dokunulmazlığı bulunmaktadır ve izin verilmemesi halinde konut dokunulmazlığı herhangi bir şekilde ihlal edilemez. Bir konuta sahibinin izni ve rızası olmadan girilemez, arama yapılamaz ve konutta bulunan eşyalara el konulamaz. 

Konut dokunulmazlığı önemli bir insan hakkı olarak görülürken bazı durumlarda devlet makamları tarafından buna aykırı hareket edilmesi yasaldır. Milli güvenlik, kamu düzeni, suç işlenmesinin önlenmesi, genel ahlakın korunması, genel sağlığın korunması, başkalarının hak ve özgürlüklerinin korunması gibi sebepler vuku bulduğunda hakim kararı ile konut dokunulmazlığına tek seferlik son verilebilir. Kolluk kuvvetleri bu hakim kararı ile konutlara sahiplerinin rızası dışında girip arama veya başka yasal faaliyette bulunabilirler. 

KONUT DOKUNULMAZLIĞI İHLALİNİN CEZASI NEDİR?

Konut dokulunulmazlığının ihlal edilmesi önemli bir suçtur. Anayasa'nın 21 maddesi ile güvence altına alınan konut dokunulmazlığı Türk Ceza Kanunu'na göre de hürriyete karşı işlenen suçlar arasında gösterilmektedir. Konut dokunulmazlığı ihlal suçunun gerçekleşmesi için bir konuta sahibinin rızası dışında girmek yeterlidir. 

Konut dokunulmazlığının ihlal edilmesi durumunda Türk Ceza Kanunu'na göre mağdurun şikayetçi olması durumunda a aydan 2 yıla kadar hapis ile cezalandırılabilmektedir. Konut dokunulmazlığı ihlali cebir ve tehdit kullanarak gerçekleşirse veya gece vaktinde olursa ceza 1 yıldan 3 yıla kadar yükseltilebilir. Konut dokunulmazlığı ihlal suçu taksirle işlenirse cezalandırılmaz. Kasten işlenen konut dokunulmazlığı ihlali ceza konusu edilebilir. 

KİRACISINDAN İZİNSİZ EVE GİREN EV SAHİPLERİ!

Kiracılar ile ev sahipleri arasında konut dokunulmazlığı ihlali konusunda kanun kiracıya hak tanımaktadır. Kiracıların izni olmadan ev sahipleri kendi mülkleri olan konutlara giremezler. Kiracısından izinsiz bir şekilde eve giren ev sahipleri konut dokunulmazlığı suçu işlemiş olurlar.Kanunenen para veya hapis cezası ile karşılaşabilirler.

Yorumlar (1)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@