Konut Fiyat Artışıyla Yatırımcısına En Çok Kazandıran İl İzmir Oldu

Türkiye'nin son 5 yılını kapsayan konut fiyatlarına dair Merkez Bankası tarafından paylaşılan verilere göre; ev fiyatları ortalama yüzde 57 oranında arttı.

EMLAK HABERLERİ 21.12.2019 - 10:54 15.07.2021 - 00:11 Emlak 365

Türkiye'nin son 5 yılını kapsayan konut fiyatlarına dair Merkez Bankası tarafından paylaşılan verilere göre; ev fiyatları ortalama yüzde 57 oranında arttı. İstanbul ve Ankara'da yaşanan fiyat artış oranları Türkiye ortalamasının altında kalırken yatırımcısına en çok kazandıran kent ise İzmir oldu.

DAP Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz yazılı bir açıklamada bulunarak Türkiye'de ki konut fiyatlarının artış oranlarına dair değerlendirmelerde bulundu. SON 5 YILDA EV FİYATLARI YÜZDE 57 ORANINDA ARTTIDAP Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz yazılı açıklamasında Türk gayrimenkul sektörünün son yıllarda göstermiş olduğu başarıları ele aldı. Bu çerçevede üstüste satış rekorları kırıldığını ifade eden DAP Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz bu konuya ilişkin verileri kamuoyu ile paylaştı. Merkez Bankası tarafından açıklanan verileri aktaran Ziya Yılmaz Ocak 2015 tarihi ile Ekim 2019 tarihleri arasında konut fiyatlarında Türkiye geneli ortalama yüzde 57'lik bir artış olduğunu ifade etti. Konut fiyatlarının artmasına ilişkin il bazında da bilgiler veren DAP Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz, yatırımcısına en çok kazandıran şehrin İzmir olduğunu ifade etti. İstanbul'un konut fiyat oratış oranının Türkiye ortalamasının altında olduğuna dikkat çeken Yılmaz açıklamasında şu ifadelere yer verdi. İstanbul'da bu artış yüzde 50 ile Türkiye ortalamasının altında kalırken, Ankara'daki yükseliş yüzde 51 oldu. Üç büyük şehir içinde en yüksek getiriyi ise yüzde 88 ile İzmir sağladı.TÜİK tarafından açıklanan satış rakamları da bu hareketliliğin en büyük göstergesi. Ocak 2015 ile Ekim 2019 arasında, İzmir'de satılan konut sayısı 377 bin 477'yi buldu."İZMİR'DE KONUT FİYATLARI DAHA DA ARTABİLİRZiya Yılmaz konut sektörüne ilişkin değerlendirmelerinde İzmir'de ev fiyatlarının neden arttığına dikkat çekti. Bu çerçevede İstanbul-İzmir Otoyol projesine dikkat çeken Dap Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Yılaz, Volkswagen'in Manisa'da yapacağı yatırıma da değindi. O projenin tamamlanması durumunda bölgenin cazibesinin artacağını ifade eden Yılmaz, konut fiyatlarının daha da artabileceğini ifade etti."Söz konusu yatırımın getireceği hareketlilik, Manisa ve özellikle İzmir'deki gayrimenkul piyasasında kendini gösterecek. Bu da gelecekte İzmir'deki konut fiyatları ciddi biçimde yukarı çekecektir. Dolayısıyla, İzmir'in önümüzdeki yıllarda Türkiye'de en fazla prim yapan şehirler arasında yer almaya devam edecektir."Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@