Konut Fiyatı Artışı Dünya Sıralamasında Türkiye'nin Yeri Belli Oldu!

Dünyada konut fiyatlarının en çok arttığı ve en çok düştüğü ülkeler Uluslararası Para Fonu (IMF) tarafından açıklandı. 

EMLAK HABERLERİ 22.07.2021 - 09:08 22.07.2021 - 09:14 Engin Uzunoğlu

Uluslararası Para Fonu (IMF) tarafındaqn dünyada konut fiyatları değişimine dair ülkeler bazında hazırlanan bir rapor yayınlandı. Bu rapora göre konut fiyatlarının en çok arttığı ve en çok düştüğü ülkeler belirlenerek açıklandı. 

TÜRKİYE KONUT FİYAT ARTIŞINDA DÜNYANIN ZİRVESİNDE

IMF Küresel Konut İzleme Raporu 2020 yılı üçüncü çeyrek verilerine göre bir önceki yılın aynı dönemindeki fiyatlar dikkate alındığında en yüksek konut fiyatı artışı olan ülke Türkiye oldu. Türkiye'de ilgili dönemde konut fiyatları yüzde 13,1 oranında yükseldi. 

KONUT FİYATI EN ÇOK ARTAN ÜLKELER

IMF tarafından hazırlanan raporda Türkiye'nin ardından konut fiyatı artan iller sıralamasın ikinci sırada Lüksemburg geldi. Lüksemburg'da konut fiyatları aynı dönemde yüzde 12,7 oranında arttı. Lisetinin üçün sırasında ise Hırvatistan yer aldı. Hırvatistan'da konut fiyatları artış oranı yüzde 9 oldu.

AVRUPA'DA KONUT FİYATLARI ARTIYOR

Avrupa'da pandemi sürecinde konut fiyatları 2020 üçüncü çeyrekte artış eğiliminde oldu. Yayınlanan rapora göre aynı dönemde Almanya, Avusturya, Polonya, Portekiz ve Hollanda'da konut fiyatları yüzde 7 civarında artış kaydetti. 

konut fiyatı en çok artan ülkeler

KATAR, HİNDİSTAN VE SUUDİ ARABİSTAN'DA KONUT FİYATLARI DÜŞTÜ

Konut fiyatlarının artışının görüldüğü ülkeler gibi konut fiyatları düşen ülkeler de listede yer aldı. Buna göre 2020 yılı üçüncü çeyrekte konut fiyatları en çok düşün ülke Katar oldu. Katar'da konut fiyatları yüzde 5,8 oranında azaldı. 

Katar'ı Hindistan takip ederken bu ülkede konut fiyatları yüzde 5,4 oranında azaldı. Hindistan ile aynı düşüş oranına sahip olan Suudi Arabistan da emlak yatırımı yapanların zarar ettiği ülkeler arasında yer aldı.

TÜRKİYE'DE KONUT FİYATLARI NEDEN ARTTI

Türkiye'de 2020 yılı üçüncü çeyrekte konut fiyatlarının artmasının nedenlerine de vurgu yapıldı. Buna göre ilgili dönemde düşük faizli konut kredisi kampanyaları konut fiyatlarını yükseltti. Kamu bankalarından konut kredisi çeken vatandaşlar ev satın almışlar ve yükselen talep ve kolay erişilebilir finansman nedeniyle konut fiyatları yükselmişti. 

IMF'nin araştırmasına göre 2020 yılında konut kredisi büyümesinde Türkiye yine zirvede yer aldı. Türkiye'de reel konut kredisi büyümesi yüzde 18,1 oldu. Bu büyüme Çin'de yüzde 13,4 ve Macaristan'da yüzde 11,7 olmuştu. 

Yorumlar (1)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@