Konut Fiyatları Artmaya Devam Edecek Mi? En Az Yüzde 50 Zam Açıklaması!

Gayrimenkul sektöründe fiyat artışlarının meydana gelip gelmeyeceği merak ediliyor. Konut fiyatları artacak mı? Konut fiyatlarının artışının devam etmesi için piyasa şartları oluştu mu? 

Emlak Haberleri 22.09.2021 - 21:33 22.09.2021 - 21:38 Engin Uzunoğlu

Türkiye'de gayrimenkul fiyatlarındaki yükselişler son dönemlerde gündemden düşmüyor. Artan inşaat maliyetleri ile konut fiyatları inanılmaz seviyelere çıktı. Sektörel olarak yapılan değerlendirmelerde konut fiyatlarının artışının tek sebebi olarak artan inşaat maliyetleri gösteriliyor.

MALİYET ARTIŞLARI KONUT FİYATLARINA NASIL YANSIYACAK? 

İnşaat sektörü maliyet krizi neticesinde olumsuz bir süreçten geçerken çok sayıda konut projesi durma noktasına geldi. Bunun yanında yüksek maliyetlerle konut üretimine devam eden şirketler de bulunuyor. Bundan dolayı da fiyatlamanın ne şekilde olacağı, konut fiyatlarına maliyet krizlerinin nasıl yansıyacağı en büyük merak konusu olmaya devam ediyor.

KONUT STOKLARI ERİDİ FİYATLAR YÜKSELDİ

Konut satın almak isteyen vatandaşlar şu anda konut stoku probleminden dolayı taleplerini sınırlı bir seviyede gerçekleştirebiliyorlar. Hem pandemi sürecinde üretimin azalması hem de yine pandemi sürecinde konut satışlarının rekor kırması ile konut stokları eridi. Şu anda da yeteri kadar konut arzı yapılamıyor. Bundan dolayı da konut fiyatlarına ciddi bir yüklenme meydana geldi.

KONUTTA FİYATLAMA ÖNGÖRÜLEMİYOR

İnşaat maliyetlerindeki artışların öngörülememesi ve kurdaki dalgalanmalar nedeniyle sektörel olarak bir umutsuzluk yaşanıyor. Bundan dolayı da konut fiyatları için ne şekilde hareket edileceği, gelecek aylarda ne şekilde fiyatlama olacağı pek tahmin edilemiyor. Ancak yine de sektöre hakim olan isimler bu konuda konut yatırımı yapacaklara yön vermeye devam ediyorlar.

Milliyet'in emlak yazarlarından Nilüfer Kas bugünkü yazısında konut fiyatlarındaki öngörüsünü açıkladı. 2020 yılının gayrimenkul sektörü açısında çok parlak bir şekilde tamamlandığını belirten Nilüfer Kas, 2021 yılının son çeyreğinde konut fiyatlarının artmaya devam edip etmeyeceğini sorguladı. 

KONUT FİYATLARI EN AZ YÜZDE 50 YÜKSELECEK

Mevcut fiyatlarla satılan konutların eski maliyetlerle inşa edildiğine dikkat çeken Nilüfer Kas, “Şu anda inşa edilen konutlar satışa sunulduğunda artan inşaat maliyetleri nedeniyle en az yüzde 50 oranında daha yüksek fiyatlarla satılacaklar. Bu sektörün kaçınılmaz gerçeği haline geldi. Bunun aksini düşünmek reel ekonomiye aykırı hareket etmek demektir.

Artan maliyetler kesinlikle konut fiyatlarının üzerine eklenecektir. Şu anda yükselen konut fiyatlarında bu maliyetlerin etkisi tam anlamıyla bulunmamaktadır. Gelecek aylarda konut fiyatlarının varacağı noktayı net şekilde görebileceğiz.” şeklinde ifade etti.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@