Konut Fiyatları Artmaya Devam Eder Mi, Piyasa Ne Zaman Dengeye Kavuşur? İnşaat Sektöründen Yeni Açıklama Var!

Polat Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Polat Türkiye'de konut sektörü ve son dönemlerdeki konut satışlarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Konut fiyatları artmaya devam edecek mi? 

Emlak Haberleri 14.04.2022 - 20:06 14.04.2022 - 20:06 Engin Uzunoğlu

Türkiye'nin önemli inşaat firmalarını bünyesinde barından Polat Grubu'nun Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Polat, konut piyasasına dair kritik değerlendirmelerde bulundu. Konut fiyatlarındaki yükselişlere dikkat çeken Adnan Polat vatandaşların konut taleplerini beklemeye alabileceklerini söyledi.

KONUT FİYATLARI ARTMAYA DEVAM EDER Mİ?

Gayrimenkul satışlarının son bir yıllık süreçte yüksek gittiğini söyleyen Adnan Polat, "Yüksek bir gayrimenkul talebi var. ANcak enflasyondaki artışlar inşaat maliyetlerini yukarıya çekiyor. Buna ek olarak da inşaat yapı malzemelerinin fiyatlarının daha da artacağına dair beklenti gayrimenkul satış fiyatlarını yükseltiyor. Konut fiyatlarının artmasının ana nedeni budur. Bu piyasa ortamının bir müddet daha devam etmesini ve konut fiyatlarının artışının sürmesini bekliyoruz." dedi.

KONUT KREDİSİ FAİZLERİ YÜKSEK

Konut kredilerine de değinen Adnan Polat, "Ev alacak vatandaşın artık konut kredisi kullanması bir zorunluluk oldu. Burada faizler çok yüksek olduğu için vatandaş konut talebini erteleyebilir. Ben bir iki sene daha bu durumun devam etmesini bekliyorum. Ardından konut fiyatlarında ve kredi faizlerinde bir denge oluşacaktır." ifadelerini kullandı.

POLAT GRUBU MACARİSTAN'DA 2 BİN KONUTLUK 2 PROJE YAPIYOR

Polat Grubu'nun konut projelerine de değinen Adnan Polat, "Bizim şirket olarak hem devam eden hem de yeni başlayacak olan konut projelerimiz bulunuyor. Ancak pazarın durumuna göre arz yapma kararındayız. Belki projelerimizin ölçeklerini daha mütevazi seviyelere düşürebiliriz. Hem yurt içinde hem de yurt dışında çok sayıda projemiz var. Macaristan'da toplam 2 bin konutluk iki büyük projeyi yapıyoruz. Bir tanesinde konutları 2022 yaz aylarında teslim edeceğiz. Yeni projeler için de farklı AVrupa ülkeleri ile görüşmelerimiz devam ediyor." şeklinde konuştu.

10 MİLYAR EURO DOĞALGAZ TASARRUFU YAPILABİLİRDİ

Yenilenebilir enerji konusunda Polat Grubu'nun 25 yıldır faaliyette bulunduu söyleyen Adnan Polat, "Güneş ve rüzgardan enerji üretimi alanında 25 yıldır aktif olarak faaliyette bulunuyoruz. Türkiye bu alanda yatırıma Almanya ile beraber başladı. Ancak şu anda Almanya güneşten 45 bin megawat, rüzgardan 60 bin megawat güce sahip. Biz ülke olarak toplamda 15 bin megawatlık güce sahibiz. Oysa YEKDEM'i devam ettirebilseydik 50 bin megawatlara çıkacak ve 10 milyar euro doğalgaz tasarrufumuz olacaktı." dedi.

Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@