Konut Fiyatları Yükselişe Geçti, Ev Sahipleri İçin Ek Vergi Gündeme Geldi! Evi Pahalı Olan Çifte Vergi Ödeyecek

Konut fiyatlarında yaşanan hızlı yükseliş ile başta İstanbul olmak üzere pek çok şehirde konut fiyatları 1 milyon liranın üzerine çıktı. Emlak vergisi yanı sıra değerli konut vergisi de gündemde!

Emlak Haberleri 03.11.2021 - 08:21 03.11.2021 - 08:54 Gülcan Özer

Konut fiyatlarında yaşanan hızlı yükseliş ile beraber değerli konut vergisi için de uyarı geldi. Pek çok kişi evinin değer kazanması sonrasında Değerli Konut Vergisi mükellefi oldu. 

2022 senesinde çifte vergi ödemek zorunda olacak binlerce kişi olduğu belirtilen seçim öncesi AK Parti'nin oluşacak olan yüksek tepki nedeni ile bir kere daha Değerli Konut Vergisi için ertelemeye gidebileceği belirtiliyor. Değerli Konut Vergisi mükellefi olan kişiler sahip oldukları evler için hem emlak vergisi ödeyecekler hem de Değerli Konut Vergisi ödeyecekler. 

değerli konut vergisi 3

DEĞERLİ KONUT VERGİSİ NEDİR, NE ZAMAN ÖDENİR?

Hatırlanacağı üzere hükümet tarafından yapılan yasal düzenleme ile yeni bir servet vergisi daha gündeme getirilmiş, bu vergiden elde edilen gelirle kentsel dönüşüm projelerinin finanse edilmesi amaçlanmıştı. Yapılan yasal düzenleme ile istisnaları olmak üzere sahip olduğu evin değeri 5 milyon liradan daha fazla olan kişilere emlak vergisi yanı sıra bir de Değerli Konut Vergisi ödeme yükümlülüğü tanınmıştı. 

değerli konut vergisi 1

Kanun daha yürürlüğe girmeden yapılan yeni yasal düzenleme ile ertelenmiş ve ilk ödemeler için beyan verme zorunluluğu 2022 senesine bırakılmıştı. Konut fiyatlarında yaşanan baş döndürücü yükseliş ile beraber hem sıfır konutlarda hem de ikinci el konutlarda çok ciddi fiyat artışları yaşanırken değerli konut vergisi mükellefi olan kişi sayısında büyük artış olduğu açıklandı. Sahip olduğu evin değeri 5,2 milyon lira ve üzerinde olan yüzbinlerce kişi 2022 senesinin Şubat ayı itibari ile değerli konut vergisi beyannamesi verecek ve yine Şubat ayı içerisinde tahakkuk eden vergilerini ödeyecek.

değerli konut vergisi 2

DEĞERLİ KONUT VERGİSİ ERTELENİR Mİ?

Değerli konut vergisi için 2022 senesine yaklaşılması ile bir kere daha erteleme talebi gündeme taşındı. Özellikle de konut fiyatlarında yaşanan hızlı yükseliş ile daha önce vergi mükellefi olmayan yüzbinlerce kişinin de listeye eklenmesi ile uygulamanın ertelenmesini talep eden kişi sayısı da artmış oldu. Hükümetin daha önce 2 kez ertelediği değerli konut vergisi için bir kere daha ertelemeye gidip gitmeyeceği ise merak konusu oldu. 

Erteleme kararı çıkmazsa sahip olduğu taşınmazın değeri 5,2 milyon lira ve üzeri olan ev sahipleri aranılan muafiyet şartlarını taşımıyorsa bu durumda Şubat ayında beyanname vererek değerli konut vergisi ödeyecekler.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@