Konut Fiyatlarına Düzeltme Beklentisi! Ulaşılamaz Hale Gelen Ev Fiyatları Düşecek Mi?

FED başta olmak üzere Merkez Bankaları tarafından enflasyonu düşürmek için faiz artışı kararları konut sektörünü olumsuz etkiliyor. Konut fiyatları, yükselen faiz oranları emlak balonu patlatır mı?

Emlak Haberleri 05.05.2022 - 11:55 05.05.2022 - 12:02 Gülcan Özer

Emlak piyasalarında dalgalanma tüm hızı ile devam ederken dünya bir yandan da yükselen enflasyon rakamları ile mücadele etmeye çalışıyor. Amerikan Merkez Bankası FED başta olmak üzere dünya Merkez Bankaları sert faiz artırımı kararları almaya devam ederken alınan kararlar emlak piyasasını olumsuz etkiliyor. 

Yükselen konut fiyatları nedeniyle dar gelirli vatandaşların yanı sıra artık orta gelirli vatandaşlar içinde konut ulaşılamaz bir hayal haline dönüşürken yükselen konut kredisi faiz oranları da evlere olan talebi azaltıyor. Yaşanan gelişmeleri değerlendiren ekonomistler ise konut fiyatları için düzeltme hareketleri yaşanabileceğini belirtiyor. 

AMERİKA'DA MORTGAGE KRİZİ İLE EMLAK BALONU PATLAR MI?

Konuyu değerlendiren ekonomistler emlak piyasasında yaşanan dalgalanmanın FED tarafından yapılan faiz artırımı kararları sonrasında daha da artacağı endişeleri artarken Amerika'da büyük bir ekonomik krize neden olan Mortgage krizi iddiaları yeniden gündeme taşındı. Yükselen faiz oranları sonrasında alım talebinin daha da azalacağı belirtilirken bu hamle ile düzeltme ya da çöküş etkisinin ortaya çıkabileceği belirtiiyor. 

konut krizi mi geliyor

Konu hakkında değerlendirmede bulunan Sigorta şirketi First American’ın Baş Ekonomist Yardımcısı Odeta Kushi, “Bu piyasa 2008’dekiyle aynı değil. Konut piyasasının Büyük Resesyon sırasında merkezi bir rol oynadığı bir sır değildi. Ancak bu piyasa birçok yönden temel itibariyle farklılıklar gösteriyor” diyerek 2008 senesinde yaşanan gelişmelerin bundan farklı olduğu belirtiliyor. Bu nedenle çöküş etkisi yerine düzeltme hareketi yaşanabileceği, fiyatlarda normalleşme dalgasının ortaya çıkabileceği belirtiliyor. 

Haber Kaynağı: Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@