Konut Fiyatlarına Maliyet Darbesi! Ev Fiyatları Tepetaklak Olacak, Cepler Yanacak

TÜİK inşaat maliyet endeksi raporu açıklandı. Maliyetlerde yaşanan artış sonrasında peş peşe konut fiyatlarına zam açıklaması geldi! Ev fiyatları neden artıyor?

Konut Fiyatlarına Maliyet Darbesi! Ev Fiyatları Tepetaklak Olacak, Cepler Yanacak

Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK tarafından dün açıklanan İnşaat Maliyet Endeksi Haziran 2021 raporu ile beraber konut fiyatlarına zam tartışmları yeniden alevlendi. Geride bıraktığımız senenin Haziran ayında kamu bankaları tarafından başlatılan 0.64 faizli konut kredisi kampanyası ile tırmanışa geçen konut fiyatları giderek yükselmeye devam ederken yeni zam dalgası uyarısı yapıldı.

Yükselen ev fiyatları nedene ile ev sahibi olmakta zorlanan vatandaşlar sabırla konut fiyatlarına indirim müjdesi beklerken yapılan açıklamalar dar gelirli vatandaşları üzdü. Özellikle de sıfır ev fiyatları katlanarak artarken vatandaşın tek umudu KİPTAŞ ve TOKİ gibi sosyal konut projeleri olarak öne çıktı.

İNŞAAT MALİYET ENDEKSİ REKOR YÜKSELİŞ GÖSTERDİ, MÜTEAHHİTLERDEN ZAM AÇIKLAMASI GELDİ!

TÜİK tarafından dün açıklanan Haziran ayı inşaat maliyet endeksi raporuna göre yıllık bazda yaşanan artış yüzde 42,4 olarak gerçekleşti. Açıklanan rakamları değerlendiren İNDER Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım açıklanan rakamın buz dağının görünen kısmı olduğunu iddia ederek yaşanan artışın yüzde 100'ü geçtiğini söyledi.

Konut fiyatlarının erişilebilir kalması adına gelen zamları büyük oranda kendi içlerinde absorte etmeye çalıştıklarını belirten Durbakayım "Bundan sonra başlayacak yeni projelerde böyle bir şansımız olmayabilir. Başta demir ve çimento olmak üzere inşaatın temel hammaddelerinde gerçekleşen artışların tamamı konut fiyatlarına yansıyabilir. Biz yine gücümüzün yettiği kadar maliyet artışlarını dizginlemeye çalışacağız" diyerek konut fiyatlarına zam açıklaması yaptı.

konut-fiyatlarına-zam-dalgası

KONUT FİYATLARI NE OLUR 2021?

Ev satın almak ya da evini satmak isteyen kişiler konut fiyatlarındaki gidişatı araştırmaya devam ederken TÜİK tarafından açıklanan inşaat maliyet endeksi sonrasında peş peşe konut fiyatlarına yeni zam açıklamaları geldi.

İnşaat sektörü temsilcileri özellikle de inşaatın en önemli hammaddeleri arasında gösterilen demir ve çimento fiyatlarına gelen yoğun zamlardan şikayetçi olurken yeni yapılacak olan tüm konut projelerinde artık inşaat maliyetlerinde yaşanan artışların konut fiyatlarına tam olarak yansıtılacağını beyan ediyorlar.

Bu da sıfır konut fiyatlarına ortalama yüzde 40 oranında zam gelebileceği şeklinde yorumlanırken süreçte yeni konut üretimi miktarının artması, kentsel dönüşüm projeleri, yükselen kredi faiz oranları nedeni ile yatırım amaçlı konut almak isteyen kişilerin sayılarının azalması gibi nedenlerin konut fiyatlarına zammı desteklediği belirtiliyor.

SONRAKİ HABER