Konut Fiyatlarına Zam Konusunda İzmir Dünya Birincisi Oldu!

Konut fiyatlarında yaşanan artış tüm hızı ile devam ederken tüm dünya genelinde fiyatların en çok arttığı ülke ise Türkiye oldu.

Konut Fiyatlarına Zam Konusunda İzmir Dünya Birincisi Oldu!

Koronavirüs salgını nedeni ile tüm dünyada ekonomik anlamda köklü değişiklikler yaşanırken özellikle de konut tercihlerinde radikal değişimler yaşandı. Eskiden pek çok kişinin yüksek ısınma ve bakım giderleri nedeni ile uzak durduğu müstakil evlere rekor ilgi artışı yaşanırken pek çok kişi balkonlu ev aramaya başladı.

Depolama alanı olarak kullanılmak amacı ile kapatılan balkonlar yeniden açılırken merkezi konumda olan 1+1 konutlarda kaçış yaşandı. Eskiden yüksek fiyatlara satılan merkezi yerdeki konutların yerini hastalık kapmaktan korkan insanların yoğun talebi ile karşılaşan şehir merkezinden uzak evler aldı.

KONUTA OLAN TALEP ARTTI, EV FİYATLARI ZAMLANDI!

İnsanların zorunlu olarak evlerde geçirdikleri zaman giderek artarken evlerin sahip olduğu özellik, konfor, bahçe ve balkon gibi özellikler de daha fazla ilgi görmeye başladı. Konu hakkında özel bir araştırma raporu hazırlayan küresel gayrimenkul danışmanlık şirketi Knight Frank çok konuşulacak rakamlar açıkladı.

İngiltere merkezli şirketin hazırlamış olduğu global konut fiyatları endeksi 2021 ilk çeyrek sonuçlarına göre 150 kent arasında dünya genelinde konut fiyatlarına en çok zam gelen şehir İzmir oldu. Son dönemde kentsel dönüşüm projeleri ile yenilenen İzmir'de son bir senelik fiyat değişimleri gözönüne alındığında konut fiyatlarına yüzde 33,9 oranında zam geldi.

İzmir'i konut fiyatlarının yüzde 30.3 oranında zamlandığı Ankara takip ederken İstanbul ise yüzde 28.8 oranında yaşanan konut fiyat artışı ile yüzde 30.1 oranındaki zamlarla üçüncülük basamaağında yer alan Yeni Zelanda'nın Wellington kentinin ardından dördüncü sırada kendisine yer buldu.

konut fiyatlarına zam rekoru

KÜRESEL KONUT FİYATLARI SON 14 YILIN REKORUNU KIRDI!

Açıklanan rakama göre kentsel konut fiyatları endeksi 2007 senesinden bu yana en yüksek seviyeyi görerek son 14 yılın rekorunu kırmış oldu. Listede yer alan 150 şehrin 40 tanesinde konut fiyatlarındaki artış yüzde 10 seviyesinin üzerinde gerçekleşti.

Konut fiyatlarının en çok arttığı şehir İzmir olurken en fazla değer kaybettiği şehir ise Dubai oldu. Amerika'da konut fiyatlarının en çok arttığı şehir yüzde 14.8 oranı ile Boston olurken , Paris'te konut fiyatlarında yüzde 6.3 oranında bir artış yaşandı. Almanya'nın başkenti Berlin'de ise yaşanan fiyat artışı yüzde 5.9 ile sınırlı kaldı.

SONRAKİ HABER