Konut Fiyatlarındaki Düşüşünün Kilidini Yeni Konut Üretimi Açacak!

Konut fiyatlarındaki artışın nedenini yeni konutların üretilmemesi ve arz talep dengesizliğine bağlayan TÜGEM Başkanı Hakan Akdoğan, fiyatlar artınca arazi yatırımcısının arttığını söyledi.

Emlak Haberleri 23.02.2022 - 16:09 23.02.2022 - 16:10 Büşra Uluşen

2021 yılı ve 2022 yılı konut sektörü için oldukça zorlayıcı geçti. Konut fiyatlarındaki artış kiralık ev satışlarını sekteye uğratırken inşaat maliyetlerindeki yükseliş de yeni konut üretimini durma noktasına getirdi. 

İnşaat maliyetlerinin düşürülmesi, fiyat farkı ve KDV indirimi gibi taleplerini sık sık dile getiren müteahhitler, henüz bu konuda olumlu bir yanıt alamadı. 

KONUT ÜRETİMİ ARTMAZSA  FİYATLAR DÜŞMEYECEK

Tüm Girişimci Emlak Müşavirleri Derneği (TÜGEM) 'Emlak Sektörünün Öncüleri ' buluşmasını 2022 yılında 5'inci kez gerçekleştirdiği. Gayrimenkul sektörü temsilcilerinin katılım sağladığı buluşmada, 2021 yılında gayrimenkul sektöründe yaşanan gelişmeler ve 2022 yılı hedefleri görüşüldü. 

TÜGEM Başkanı Hakan Akdoğan, 2021 yılında konut satışlarında yeni rekorlar kırıldığını ve konut yatırımının 2022 yılında da güvenilir bir yatırım olduğunu dile getirdi. 

Akdoğan, konut fiyatlarındaki yükseliş ile ilgili konuşarak bu yükselişin arz talep dengesinin sağlanamaması halinde durmayacağını belirtti. Bunun yanında yeni konut üretiminin artmadığı sürece fiyatların düşmeyeceğine dikkat çekerek, konut yatırımcısının 2023 yılında da yüzünün güleceğini söyledi. 

tügem başkanı

KONUT FİYATLARININ ARTMASI ARAZİ YATIRIMINA YÖNLENDİRDİ

Etkinlikte önceki yıl sektörde yaşanan gelişmeler değerlendirilirken, TÜGEM Başkanı Hakan Akdoğan, 2021 yılının sektör için oldukça hareketli geçtiğini, tüm gayrimenkul türlerinde 3 milyondan fazla satış yapıldığını belirterek talebi tetikleyen unsurun pandemi olduğunu söyledi. 

Konut fiyatlarındaki yükselişin arazi yatırımını öne çıkardığını aktaran Akdoğan, doğru konumlarda yapılan yatırımların en fazla kazanç getiren yatırım araçları olduğuna dikkat çekerek, konuttaki fiyat artışlarının 2022'de de süreceğini öngörüyor. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@